Slovensko sa z montážnej dielne čoraz viac mení vďaka vývoju a výskumu na technologickú destináciu pre viacerých zahraničných investorov. Naďalej najväčší podiel na tom však majú nemecké firmy.

Jednou z týchto spoločností je Brose, etablovaný dodávateľ pre automobilový priemysel. Prievidzská firma plánuje zamestnať viac ako 150 ľudí práve vo výskume a vývoji, keďže sa čoraz viac prepája s elektromobilitou a najnovšie sa môže uchádzať aj o partnerstvo s Volvom, budúcou piatou automobilkou na Slovensku. Nemecká firma tvrdí, že by chcela byť jedným z najväčších tunajších vývojárov spomedzi dodávateľov v najväčšom priemyselnom odvetví v krajine.

Rozbiehajú nábor

Pre Brose by tak v prievidzskom regióne mohlo pracovať až dvojnásobne viac vývojárov ako v súčasnosti. Firma ale eviduje problém so získavaním vysoko kvalifikovaných pracovníkov, keďže tí z oblasti odchádzajú. Hľadá ich preto inde na Slovensku, ale aj v zahraničí, a budúcnosť vidí aj v spolupráci s univerzitami či získavaní absolventov. Cieľom spoločnosti je obsadiť viac ako tristo inžinierskych pozícií v rámci viacerých divízií. 

„Zaoberáme sa premenou prvotnej myšlienky na realitu. Zákazník nám dá nejaké základné informácie o budúcom produkte a my sa snažíme tieto myšlienky pretaviť do reality. Čo je dôležité, staráme sa i o komerčnú stránku produktov, to znamená, že priamo vyjednávame so zákazníkom budúcu cenu produktu,“ uviedol pre agentúru TASR viceprezident pre vývoj dverových systémov Viliam Rohovský.

Nemecká spoločnosť sa vyprofilovala najmä počas ostatných dvoch rokov, keď na Slovensku masívne investovala do prevádzky a rozširovania kapacít. Najväčší investičný apetít mal pritom prievidzský dodávateľ pre automotive predvlani. Investície v roku 2020 dosiahli 64 miliónov eur, čo bolo medziročne oproti roku 2019 o 53 percent viac. Vlani podnik navyše dokončil ďalšiu časť expanzie a rozšíril výrobu o tretiu halu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa