Slovenský trh výrobcov nealkoholických nápojov má svojho jasného kráľovského favorita, jedného korunného princa aj niekoľko pážat. Dominantným producentom je česká Kofola podnikateľa s gréckymi koreňmi Jannisa Samarasa, ktorá pokrýva zhruba polovicu tržieb z celkovej produkcie nealkoholických nápojov vyrobených vlani na Slovensku.

Regionálni výrobcovia mlieka a chovatelia dojníc čelia pre nárasty cien vstupov vo výrobe kritickej situácii, v obci Selce v okrese Banská Bystrica chov dojníc pre nerentabilnú situáciu celkom rušia. Na štvrtkovej tlačovej konferencii na to upozornila Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK). Na snímke dojnice v Roľníckom družstve (RD) v obci Selce, okres Banská Bystrica vo štvrtok 16. júna 2022. FOTO TASR - Ján Krošlák
Neprehliadnite

Rebríčky 2021: Világi chce Európe dodávať mlieko do kávy. Dojnice budú na Slovensku iba v Zoo

Kofola je pritom popredným výrobcom v celej strednej a východnej Európe. Zhruba štvrtina trhu patrí trhovej dvojke, ktorou je Budiš z obce Dubové v žilinskom kraji. Ten patrí do skupiny Jána Sabola, ktorá disponuje aj jednotkou trhu destilovaných nápojov St. Nicolaus.

Ako sa darilo jednotlivým hráčom a kto za nimi stojí?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa