Ak sa nadriadený vyhýba komunikácii a konfrontácii s podriadeným, môže to o ňom vypovedať viacero vecí. Buď je to neskúsený manažér, má strach z reakcie pracovníka, alebo len zneužíva svoje postavenie, opisuje v rozhovore pre TREND psychologička a koučka Katarína Lesayová.

Čo ovplyvní zamestnávateľa natoľko, že je schopný nemorálnym spôsobom prinútiť zamestnanca opustiť pracovné miesto?

Ako pri každom ľudskom správaní aj tu sú dôvody rôzne. Od systémových až po individuálne a osobnostné. Ako hlavný systémový dôvod v súčasnosti vidím nezamýšľaný dôsledok ochrany zamestnanca zákonom.

V niektorých prípadoch môže byť pre zamestnávateľa naozaj veľmi komplikované rozviazať pracovný pomer zo zamestnancom, ktorý nepodáva očakávaný výkon, nereaguje na spätnú väzbu, ale právne je náročné mu to dokázať. Medzi osobnostné dôvody môžeme zaradiť napríklad neschopnosť nadriadeného vstúpiť do priamej konfrontácie a otvorenej komunikácie. A niekedy môže ísť dokonca aj o nevedomé správanie nadriadeného prameniace z nesympatií alebo osobnostného nesúladu.

V prípade, ak sa vedenie spoločnosti rozhodne pracovníkovi ukázať dvere, existujú dve cesty.
Neprehliadnite

Vytrápi sa, odíde sám. Zamestnávateľ sa vie „nenápadným“ spôsobom zbaviť nežiadúceho pracovníka

Predpokladám, že súkromní podnikatelia často volia takzvaný tichý vyhadzov, aby sa vyhli povinnosti vyplatiť odstupné.

Ak ide o malého alebo stredného podnikateľa, mzdové náklady pre neho pravdepodobne predstavujú jednu z najpodstatnejších, ak nie najpodstatnejšiu nákladovú položku. Prípadné vyplácanie odstupného môže pre neho znamenať ohrozenie ďalšieho fungovania, respektíve ohrozenie iných pracovných miest. V tomto prípade je zamestnávateľ postavený pred ťažkú dilemu a môže voliť takúto cestu, ak nepomohli iné.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa