Vyvinuté na Slovensku, v predaji v desiatkach krajín sveta. Biznis model, ktorý možno z hľadiska slovenského priemyslu aj jeho znalostnej nadstavby – vývoja – považovať za strategický cieľ.

Nejde iba o nedosiahnuteľný ideál, existujú reálne príklady. Jeden z nich sa volá Halolux, ale to nie je až také dôležité. Podstatné je, že produkt, ktorý vyvinuli na Slovensku, sa pod značkou nemeckého Osramu naozaj predáva globálne.

„To je pre oddelenie výskumu veľká motivácia,“ hovorí Peter Babinčák z novozámockého Osramu, ktorý halogénovú žiarivku s tvarom klasickej žiarovky vyvinul.

Jasný odklon

Výrobný závod bývalej Tesly v Nových Zámkoch má na fasáde logo Osramu už dvanásty rok. Keď ho nemecký koncern preberal, mohol z tradičnej fabriky využiť v podstate iba 69120>jediné, no cenné aktívum – ľudí.

Nápady zo Slovenska predáva Osram všade

Tí sa mu zjavne oplatili. Nie je to vidno iba vo výrobe a jej z roka na rok vyššej technologickej úrovni, to je aj výsledok rozsiahlych investícií. No popri výrobe má už dlhší čas stabilné miesto vo fabrike oddelenie výskumu a vývoja.

Dosiaľ sa orientovalo na inovácie rôznych svetelných zdrojov, najmä do budov. Tie tvoria gro výrobnej náplne podniku. Medzi ne patrí aj halogénová žiarovka, ktorú P. Babinčák spomenul ako jeden z príkladov slovenských inovácií. Už siedmy rok sa na Slovensku vyrábajú aj autožiarovky.

V ostatných rokoch sú práve linky na výrobu svetelných zdrojov do áut jeden z najvýznamnejších cieľov investícií podniku. Logicky, pripomínať rozvoj automobilového priemyslu v strednej a východnej Európe, teda v okolí Slovenska, sa môže zdať ohrané.

No práve množstvo priemyselných odvetví, ktoré sa v súvislosti s tým spomínajú, naznačuje šírku rozvojového impulzu automotive. Takže ani neprekvapuje, že v centre pozornosti P. Babinčáka a jeho kolegov z vývojového oddelenia v Nových Zámkoch sú momentálne projekty, na ktorých s materským koncernom pracujú pre automobilový priemysel. Špeciálne vývoj autožiaroviek sa na Slovensko prisťahoval vlani na jeseň. Logicky.

Samy svetelné zdroje – rôzne žiarovky, výbojky či žiariče ale nie sú jediné, čo novozámockí technici vyvíjajú. Rovnako ako výrobná náplň závodu má aj jeho oddelenie výskumu a vývoja odnož zvanú Stavby strojov. Tá má za úlohu vymýšľať, vyvíjať a posúvať do výroby stroje, rôzne podporné zariadenia a náhradné dielce na produkčné technológie pre závody Osramu po celom svete.

Top fabrika

Nápady zo Slovenska predáva Osram všade

 

J. Müllauer: Vyrábame približne päťtisíc druhov svietidiel, denne zhruba milión kusov.

Význam slovenskej dcéry v celosvetovej organizačnej štruktúre Osramu sa zvyšoval postupne a štandardnou, teda výrobnou cestou. Z prebratej novozámockej fabriky skrachovaného lokálneho producenta sa stal jeden z najväčších výrobných závodov celého Osramu.

Nemecký koncern presúval do Nových Zámkov rôzne výroby z iných európskych krajín. Aj z vlastných zdrojov ich ďalej rozvíjal, takže výrobné zariadenia sa na južné Slovensko nielen priviezli, ale neustále sa rozširujú a modernizujú.

Klasické žiarovky sa v Nových Zámkoch už nevyrábajú, možno s výnimkou malých dekoračných. S označením Made in Slovakia predáva Osram energeticky úsporné kompaktné žiarivky a halogénové žiarivky, vysokotlakové výbojky pre pouličné a vonkajšie osvetlenie.

Od roku 2000 sa na juhu republiky vyrábajú autožiarovky, popri nich aj signálne žiarovky. Osram dodáva autožiarovky rôznym výrobcom vo výrobnom reťazci automotive. Montujú sa do smeroviek, cúvacích svetiel aj ako podsvietenie palubných dosiek.

Osobitnou kategóriou výroby sú špeciálne žiariče. Ide napríklad o infražiariče a podobné zdroje, ktorých výrobu presúval Osram na Slovensko iba nedávno. Dávajú sa do rôznych špeciálnych zariadení, ako sú soláriá, no aj chovné stanice pre kurčatá.

„Vyrábame približne päť tisíc druhov svietidiel, denne zhruba milión kusov,“ konštatuje Johann Müllauer, generálny riaditeľ Osramu Slovakia. Význam firmy dokladuje aj obrat, v obchodnom roku 2005 – 2006 na úrovni dva a pol miliardy korún. Až 88 percent obratu koncernu pochádza z krajín mimo Nemecka.

V obchodnom roku 2005 – 2006, k 30. septembru 2006, dosiahli globálne tržby Osramu 4,6 miliardy eur. V 18 štátoch má takmer pol stovky výrobných závodov so 40-tisíc zamestnancami. V tom slovenskom preinvestoval už 42 miliónov eur.

Za dvanásť rokov rozšíril pôvodné, zhruba sedemstočlenné osadenstvo fabriky takmer trojnásobne, v septembri prijali personalisti novozámockého závodu dvojtisíceho pracovníka. Zvyšuje aj ich kvalifikáciu, priamo v podniku vybudovala firma za 1,8 milióna korún tréningové centrum pre učňov.

Nápady zo Slovenska predáva Osram všade

Foto - Vlado Benko