Leteckí dopravcovia budú využívať ponúknutú pomoc národných vlád a EÚ, aby sa dostali z krízy spôsobenej prijatými opatreniami proti novému koronavírusu a zastabilizovali tak svoju situáciu.

Práve finančná pomoc štátov sa nepáči írskemu prepravcovi Ryanair. Ten si myslí, že národná pomoc poškodí konkurenčné prostredie v Európe na poli leteckých dopravcov.

Ryanair má na palube aj luxus
Neprehliadnite

Národné aerolinky zachráni štát, ale pomôžu aj miliardové rezervy či emisie dlhopisov

„Konkurenčné prostredie v Európe bude narušené bezprecedentným objemom štátnej pomoci niektorých vlád EÚ svojim ,národnýmʻ leteckým spoločnostiam,“  píše sa v stanovisku Ryanairu.

„V súčasnosti predstavuje táto pomoc, okrem mzdovej podpory, viac ako 30 miliárd EUR,”  upozorňuje spoločnosť.Ďalej uvádza, že sama nebude žiadať o akúkoľvek finančnú podporu a narušenie spravodlivej hospodárskej súťaže napadne na súdoch.

Najväčšiu podporu by mala dostať Lufthansa Group, ktorá podľa údajov Ryanairu získa finančnú pomoc až vo výške 12,4 miliardy eur. Nasleduje francúzska Air France-KLM s pomocou vo výške 10,1 miliardy a TUI group s takmer dvomi miliardami eur.

V minulosti už vlády zachraňovali dopravcov

Celková pomoc pre všetkých dopravcov teda predstavuje približne 30 miliárd eur plus príspevky na mzdy. Podľa Ryanairu je takáto finančná injekcia v rozpore s európskou legislatívou o slobodnej hospodárskej súťaži a naruší rovnaké podmienky pre všetkých.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa