Pandémia zastihla najväčšiu obchodnú sieť s elektro-spotrebičmi na Slovensku Planeo Elektro v rozbehnutej expanzii. Firme Fast Plus, ktorá ju u nás prevádzkuje, sa darilo, keď vlani dosiahla tržby takmer 103 miliónov eur a zisk 1,4 milióna eur. 

Portál Seznam.cz v týchto dňoch priniesol správu, že o kúpe Planeo Elektra, ktoré má svoje sídlo a hlavný trh v Česku, rokuje miliardár Daniel Křetínský a skupina PPF. Mohlo by to totiž pomôcť jeho e-commerce biznisu, keďže jeho skupina EC Investments, spolu s PPF a spoločnosťou Rockaway vlastní internetový holding Mall, vrátane Heureky. Mall Group by mal za uplynulý fiškálny rok skončiť prvýkrát v zisku.

Podľa českého portálu vstupuje obchod do záverečnej fáze. Spoločnost Fast ČR, ktoré prevádzkuje asi 90 obchodov Planeo Elektro u našich západných susedov, dosahuje tržby cez desať miliárd korún. Žiadny z aktérov sa podľa Seznam.cz k transakcii nevyjadril.

TREND sa o aktivitách slovenského Planeo Elektra rozprával s jeho šéfom Petrom Benickým. Sieť nemusela počas pandémie prepúšťať, a tak sa prirodzeným úbytkom rozlúčila len s dvadsiatimi zamestnancami. Generálny riaditeľ hovorí, že ak firma postaví zisk nad tržby a tržby nad zákazníka, biznis jej fungovať nebude.

Rozhovor bol urobený pred publikovaním informácie v českých médiách o záujme Křetínského kúpiť Planeo Elektro.

V rozhovore sa dočítate:
  • Prečo firme vlani klesol zisk, keď jej tržby sa držali na porovnateľnej úrovni
  • Či plánuje akvizácie a ako pandémia zmení trh
  • Prečo Planeo Elektro nikdy nezatvorilo žiadnu predajňu
  • Ako ovplyvní čipová kríza ceny elektroniky
  • Kde má Peter Benický hranice zdravej miery stresu

S úsmevom o sebe zvyknete hovoriť, že elektrospotrebičom veľmi nerozumiete a novým technológiám neholdujete. Je to dobrá kvalifikácia pre CEO elektro-siete?

V minulosti som sa v produktovej problematike spotrebičov vyznal veľmi dobre, pretože som v tomto biznise prešiel určitým vývojom od najnižšieho stupňa, takže som produktovo zdatný. Je však pravda, že extra špecialista nie som a pri mojej práci to nie je ani nutné, ani možné. Mojou úlohou je rozumieť manažovaniu firmy, ktorá má 700 zamestnancov a medzi nimi sú aj produktoví špecialisti.

Svet žije v pandémii a vy ste vlani otvorili nové predajne. Chápem, že ste ich plánovali dlhšie, ale zvažovali ste či otvorenie neposunúť na neskôr?

Vôbec nie. Najlepšie investície sa robia v čase krízy. My sme sieť Planeo Elektro začali budovať v krízovom roku, prvú predajňu sme otvorili v októbri 2009. Sme finančne silná a stabilná spoločnosť, čiže investície nás neohrozujú. Na tento rok sme mali naplánovanú väčšiu expanziu, máme osem živých projektov s podpísanými zmluvami, ktorých uskutočnenie sme presunuli pre na budúci rok. Napriek okolnostiam sme v tomto roku otvorili v Námestove už 53. predajňu a investovali sme do znovu-otvorenia troch existujúcich predajní.

Kedy očakávate, že sa vám investície do predajní vrátia?

Návrat investícií je niekoľkoročná práca. Záleží od výšky investície, od kondície predajne, je to veľmi individuálne.

Na snímke generálny riaditeľ Slovenskej pošty Martin Ľupták.
Neprehliadnite

Šéf pošty: Najťažšie bolo, keď som musel rodičom šoféra oznámiť smrť ich syna

Pandémia výrazne zvýšila niektorým tržby aj zisky online segmentom. Spoločnosť Fast Plus, ktorý zastrešuje značku Planeo Elektro, zaknihovala mierny pokles tržieb o dve percentá na 102 miliónov eur, čo je na pandémiu dobrý výsledok. Čím to bolo spôsobené?

Jedna časť tohto výsledku spočíva v tom, že nákupy boli posunuté v čase. V decembri, keď sa ladil termín druhého lockdownu, ľudia reagovali enormným nakupovaním. Druhú časť vidím vo vstupe Planeo Elektro do online prostredia, kde sme zatiaľ nováčikovia, no podarilo sa nám takto aspoň čiastočne sanovať výpadok tržieb v retaile. Tento kanál plánujeme markantne rozvíjať ďalšími investíciami.

Prepad zisku bol o čosi výraznejší. Išlo o 25 percent. Sú za tým primárne investície, náklady spojené s pandémiou alebo niečo iné?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa