Uplynulé roky kníhkupectvu Martinus z hľadiska tržieb priali. Dokonca sa mu podarilo predbehnúť dovtedajšiu jednotku trhu Panta Rhei. Je za tým tvrdá práca celého tímu na čele s generálnym riaditeľom Michalom Meškom.

V rozhovore TRENDU sa dozviete aj to,
  • čo urobila s cenami kníh kríza,
  • aké chyby urobil Michal Meško počas pandémie,
  • či ešte chce šéfovať Martinus a či si vychováva nástupcu,
  • kedy sa zastaví expanzia firmy,
  • aký je potenciál trhu s knihami z druhej ruky.

Začali ľudia s príchodom inflácie šetriť na knihách?

Obava, že rast cien kníh a ostatných životných nákladov bude znamenať pokles predaja, je oprávnená. Vianoce však boli podľa viacerých vydavateľov celkom dobré a ani naše čísla nenaznačujú významný pokles. Porovnáva sa to však ťažko, keďže minulý rok v tomto období ešte platili pandemické opatrenia.

Ceny niektorých kníh už vzrástli. Existuje tlak na ďalší rast cien?

Je populárne povzdychnúť si, že knihy sú drahé, ale za posledných sedem rokov vzrástol priemerný plat na Slovensku o viac ako 40 percent, no priemerná cena knihy len o desať percent. Ceny kníh ani zďaleka nereflektovali stúpajúce náklady na ich výrobu. Len cena papiera išla za uplynulé dva roky hore dvojnásobne.

Juraj Zamborský a Ivan Zaťko, spoluzakladatelia spoločnosti madebythe:
Neprehliadnite

Biznis mali ako bokovku, dnes riadia Žurnál, Brot a Donio. Pomohol im aj Meško z Martinusu

Hoci na Slovensku vychádzajú ročne tisícky noviniek, väčšina kníh, ktoré sa predali, boli vydané v minulých rokoch. To robí situáciu ešte náročnejšou, lebo tie knihy sa predávajú za staré ceny, ktoré nezohľadňujú dnešnú úroveň nájmov, miezd či energií. Pre vydavateľov bol teda minulý rok veľkou výzvou, lebo náklady museli dobehnúť skokovo a ideálne sa ešte pripraviť na ich ďalší rast pre infláciu.

Takže áno, niektoré nové knihy zdraželi o 20 až 30 percent. Dnes sa niektoré novinky blížia k cene dvadsať eur, no už pred dvanástimi rokmi sa napríklad životopis Steve Jobsa predával za 25 eur a bol to absolútny bestseller. Reálne však podľa našich údajov medziročne stúpla cena kníh asi o šesť percent.

Vnímate u niektorého typu kníh pokles dopytu?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa