Nový logistický park Panattoni Park Dunajská Streda získal od Okresného úradu Trnava kladné rozhodnutie v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie EIA. Tým sa developer posunul o krok bližšie k vybudovaniu skladovacích a výrobných priestorov.

Rozuzlenie nekonečného príbehu

História projektu z dielne Panattoni Slovakia siaha do augusta 2020, kedy na prvý pohľad samozrejmá záležitosť narazila na odpor niektorých obyvateľov a zmätočné kroky úradov. Tie si zámer stavby medzi sebou prehadzovali ako horúci zemiak.

Prednosta dunajskostredského okresného úradu Michal Deraj pred rokom pre Aktuality.sk povedal, že o takejto záležitosti má rozhodnúť vláda, nie malá obec. Najmä keď má vyrásť na poliach Žitného ostrova logistický park s rozlohou viac ako 40 futbalových ihrísk.

Miestni obyvatelia boli proti tomu, aby sa stavba realizovala v blízkosti rodinných domov a na kvalitnej ornej pôde. Podľa investora však najbližší dom je vzdialený 110 metrov. Navyše investor vybuduje protihlukovú stenu, aby hluk z parku nenarúšal domácich.

Čo sa týka ornej pôdy, tá sa nestratí, naopak, využije sa v prospech poľnohospodárov. Na margo faktu, že park vyrastie na ornej pôde, sa ministerstvo poľnohospodárstva vyjadrilo, že pozemok je v súkromnom vlastníctve a štátne orgány sú povinné pri presadzovaní verejných záujmov rešpektovať aj oprávnené záujmy jej vlastníkov.

Obec Kútniky na čele so starostom Františkom Bokrosom počítala s umiestnením priemyselného parku už dávnejšie. Budúci logistický areál je zapracovaný do územného plánu. Ešte v roku 2007 lokalitu schválili miestni poslanci ako územie, na ktorom vyrastie park určený pre ľahký priemysel a logistiku. Developer pripomína, že rodinné domy v tesnej blízkosti parku vznikli až po roku 2007.

Developera čaká ešte dlhá cesta

Hoci autori projektu od začiatku tvrdili, že stavba splní všetky ekologické parametre, povoľovací proces sa zasekol pri otázke, či treba vplyv stavby na životné prostredie posúdiť v procese EIA alebo nie. Napokon firma Panattoni túto časť maratónu zvládla. To však neznamená, že megastavba vyrastie už zajtra.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa