Trh s priemyselnými a logistickými nehnuteľnosťami po dvoch rokoch pandémie rýchlo vstal z popola. V regióne Slovenska a Česka ide preto o mimoriadne zaujímavý segment aj pre nových investorov a spoločnosti.

V susednom Česku podľa dát spoločnosti Industrial Research Forum došlo v treťom kvartáli až k trojnásobnému medziročnému nárastu dokončených skladových plôch. Dopyt je stále citeľný aj na Slovensku a výstavba nových priemyselných hál a parkov zažíva boom.

Potvrdzuje to aj najnovší investičný zámer na výstavbu rozsiahleho logistického výrobného areálu neďaleko Trenčína, ktorý počíta s prevádzkami pre takmer sedemsto ľudí.

Napriek tomu podľa viacerých prieskumov segment postupne dobehne ochladenie kvôli nepriaznivej situácii v ekonomike.

Investori to stále skúšajú

Najnovší plán na výstavbu logisticko-výrobného areálu prichádza z oblasti Beckova v okrese Nové Mesto nad Váhom. Investor avizuje do konca roka 2025 výstavbu piatich hál pre budúcu priemyselnú výrobu a sklady za viac ako 30 miliónov eur. Navrhovateľom nového areálu je lokálna spoločnosť DA Agency, ktorá v zámere avizuje, že budúci nájomcovia získajú kapacitu umiestniť do nového areálu až takmer sedemsto pracovníkov.

Prieskum globálnej realitno-poradenskej spoločnosti CBRE European Logistics Occupier Survey 2022 medzi nájomcami logistických nehnuteľností v Európe potvrdzuje, že výzvou dnes je  nedostatočná ponuka priestorov, ako aj rastúce nájmy.

Nájomníci logistických nehnuteľností plánujú expandovať, pričom 65 percent sa chce zamerať na mestskú logistiku, ktorá je veľmi vyhľadávaná aj na Slovensku.

CBRE prieskum rovnako potvrdzuje, že tri štvrtiny nájomcov plánuje expandovať v horizonte troch rokov, pričom prioritnými trhmi sú pre nich najmä Belgicko, Francúzsko, Holandsko, Nemecko a Taliansko. Záujem expandovať mimo tradičné logistické uzly má asi 54 percent nájomcov.

Malých nahradia veľkí

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa