Nový závod v Kechneci pri Košiciach otvorila dnes talianska spoločnosť Magneti Marelli. Skúšobnú výrobu v ňom investor rozbehol ešte počas minulého roka. Teraz v ňom zamestnáva 300 ľudí. Ich počet sa budúci rok rozšíri o ďalších 150. Nová fabrika je dodávateľom elektronických komponentov do áut.

Teraz vyrába, kalibruje a testuje prístrojové dosky. K nim postupne pribudne produkcia prístrojových elektronických kariet. Okrem nich bude robiť aj elektronické kontrolné jednotky pre svetelné systémy. Prvými odberateľmi kechneckej fabriky sa stali Fiat, Volkswagen, Opel, BMW a Mercedes. K nim by v najbližšej budúcnosti mala pribudnúť aj automobilka PSA.

Magneti Marelli sa rozhodol prísť na Slovensko v roku 2006, pričom išlo o investíciu 43,1 milióna eur. Štát mu priklepol pomoc vo forme daňovej úľavy zhruba 13 miliónov eur v horizonte piatich rokov od rozbehnutia výroby. Fabrika má okrem výroby aj svoj vlastný výskum a vývoj.

Jeden z motívov, prečo investor umiestnil nový závod na Slovensko, bol podľa Giuseppeho Rossu, výkonného riaditeľa Magneti Marelli Electronic Systems, fakt, že polohu krajiny považuje z pohľadu globálneho automobilového odvetvia za strategickú. Nepriamo tým naznačil, že východoslovenský závod sa môže stať základňou pre ďalšiu expanziu Magneti Marelli na východoeurópske trhy, predovšetkým do Ruska.

V priebehu výstavby kechneckého závodu sa Magneti Marelli rozhodla svoju investíciu rozšíriť. Divízia Power Train už v jeho tesnej blízkosti začala pripravovať novú prevádzku na výrobu brzdových systémov a prevodoviek. TRENDU túto informáciu potvrdil Vojtech Ferencz, riaditeľ sekcie stratégie ministerstva hospodárstva. Dodal, že nová investície je podporená štátnou pomocou 4,9 milióna eur. Opäť ide o daňovú úľavu. Obe fabriky budú navzájom prepojené, pričom v druhej nájde prácu 200 ľudí.

Divízia Magneti Marelli Electronic Systems, ktorej súčasťou je aj nový slovenský závod, sa zaoberá výrobou automobilovej elektroniky. Má šesť výrobných závodov, tri výskumné centrá a päť aplikačných centier. Patrí pod koncern Magneti Marelli, ktorý sa zaoberá navrhovaním a výrobou systémov a komponentov pre automobilový priemysel. V minulom roku dosiahol so svojimi 33-tisíc zamestnancami obrat 5,4 miliardy eur. Magneti Marelli je súčasť skupiny Fiat.

Foto na titulke - SITA / Ivan Fleischer