Logistická spoločnosť Havi Logistics, ktorá zásobuje napríklad reštaurácie McDonald’s a čerpacie stanice OMV, vlani dosiahla napriek lockdownom najlepší hospodársky výsledok vo svojej histórii. Čistý zisk vyše 300-tisíc eur a obrat takmer 110 miliónov eur. O dve a pol percenta jej vzrástla EBITDA, ktorá dosiahla 478-tisíc eur. Z jedného eura aktív vygenerovala spoločnosť až 11 eur tržieb.

Havi Logistics v číslach

Tržby: 109 miliónov eur (+ 1,8 %)

EBITDA: 478-tisíc eur (+ 2,5 %)

Tržby/aktíva: 10,71 násobok

Havi Logistics je súčasťou medzinárodnej siete s centrálou v nemeckom Duisburgu. Firma je na globálnej úrovni vlastnená americkým kapitálom. „Pod priaznivý vývoj tržieb sa podpísala najmä schopnosť pružne reagovať na často sa meniace požiadavky klientov počas pandémie. Úspešne sme upravili obchodný model tak, aby koncový zákazník neutrpel ani počas lockdownov a obmedzení prevádzok,“ hovorí finančný riaditeľ spoločnosti Vladislav Gruca.

Ilustračné foto
Neprehliadnite

Firma roka 2021: Mecom strmo rástol. EBITDA zvýšil o 100 percent. Penta ho v najlepšom predala

S cieľom dosiahnuť priaznivé hospodárske výsledky sa Havi Logistics s príchodom koronavírusu zamerala aj na úspory nákladov. Všetky plány museli na finančnom oddelení prehodnotiť a prispôsobiť pandemickej realite. „Pripravili sme viaceré opatrenia s celkovým pozitívnym vplyvom na zisk za vyše 250-tisíc eur. Som hrdý na to, že napriek výraznému tlaku na náklady sme neprepustili žiadneho z našich kmeňových zamestnancov,“ hovorí V. Gruca.

Nové logistické centrum

Jedným z kľúčových momentov vlaňajška bola pre spoločnosť z obce Zavar pri Trnave investícia do nového logistického centra. Jeho hodnota dosiahla sedem miliónov eur a do užívania ho Havi Logistics prevzala v apríli tohto roka. Nové distribučné centrum s tromi teplotnými zónami a rozlohou 8 600 štvorcových metrov firme významne uľahčí prevádzku a pomôže aj podnikaniu.

Havi Logistics
Zdroj: Havi Logistics
Havi Logistics

„Hlavným prínosom je zvýšenie efektivity a bezpečnosti práce, zníženie nákladov na údržbu, prevádzku a energie, ako aj úspora transportných nákladov vďaka výhodnej lokácii,“ vysvetľuje V. Gruca. Z nového skladu Havi zásobuje takmer 300 odberných miest na celom Slovensku i v zahraničí, pričom doručí 40-tisíc kusov tovaru denne. Nové technológie, ktoré šetria firme náklady, sú navyše aj ekologické.

Protherm
Neprehliadnite

Firma roka 2021: Nemeckí strojári zapísali v koronakríze vyššie zisky a avizujú nové investície

„Jednou z priorít Havi je šetriť životné prostredie a znížiť uhlíkovú stopu o 40 percent do roku 2030, preto je náš nový sklad certifikovaný environmentálnou triedou BREEAM Excellent. Má LED osvetlenie, CO2 mraziarenskú technológiu, nadpriemernú izoláciu, rekuperáciu tepla či zachytávanie dažďovej vody,“ dodáva manažér.

V tomto roku plánuje spoločnosť rozširovať portfólio ponúkaných logistických služieb pre existujúcich ako aj nových klientov. Projekcie rastu tržieb ako aj zisku majú naďalej vzostupný trend. „Jedným z našich hlavných cieľov je spokojnosť a rozvoj našich zamestnancov, ktorí sú pre nás tou najvyššou prioritou pre udržanie pozitívneho trendu“, dopĺňa V.Gruca.

TREND Firma roka 2021 – nominácie
  • Brose Prievidza
  • Havi Logistics
  • Mecom Group
  • Protherm Production
  • Schindler Dunajská Streda

Do nominácií cien TREND TOP v kategórii Firma roka 2021 vyberal TREND len zo spoločností, ktorým vlani rástli tržby, čistá zisk a EBITDA. Vylúčil z nich obchodníkov a ponechal len výrobcov či poskytovateľov služieb s počtom zamestnancom nad dvadsať.

Poradie určoval v nasledujúcich siedmich kategóriách: výška tržieb, zmena tržieb, výška EBITDA, zmena EBITDA, ROE, podiel tržieb na aktívach, podiela EBITDA na tržbách. Niektoré firmy, ktoré sa umiestnili v prvej päťke, nomináciu odmietli.

Pre vyváženosť odvetví zaradil TREND z jednotlivých priemyselných segmentov do prvej päťky len najvyššie umiestnenú firmu daného sektora. Výsledky čerpal TREND z Finstatu. O finálnom umiestnení rozhodli výsledky, ako aj príbeh firmy.

V rámci cien TREND TOP 2021 udeľuje týždenník TREND ešte ceny Manažér roka, Investor roka, Poisťovňa roka, Banka roka a Daňovník roka.