Menej remeselných a viazaných živností, skrátenie lehoty na preukázanie praxe, úprava lehôt pozastavenia živnosti. A zavedenie univerzálnej živnosti. To je niekoľko zmien, ktoré prinesie novela živnostenského zákona asi už od mája budúceho roka.

Nie všetci experti z praxe sú s návrhom z dielne rezortu vnútra, o ktorom aktuálne prebieha medzirezortné pripomienkové konanie, spokojní. Obávajú sa, že utrpí odbornosť.

Odstraňovanie byrokracie

Novela živnostenského zákona má podľa svojich tvorcov znížiť administratívnu záťaž fyzických osôb ako podnikateľov, ale i právnických osôb, a to v súlade s princípom „raz a dosť“, potvrdil pre TREND riaditeľ odboru živnostenského podnikania Ministerstva vnútra SR Ján Dutko. 

Podľa neho sa má napríklad skrátiť minimálne obdobie pozastavenia živnosti zo šiestich mesiacov na jeden mesiac. Údaje, ktoré sú v zdrojových registroch, sa pri ohlásení podnikania nebudú vyžadovať. Zriadenie prevádzkarne bude stačiť ohlásiť živnostenskému úradu do pätnástich dní po jeho dátume.

Návrh zákona predpokladá aj zníženie počtu remeselných živností v zozname o dve (galvanizácia, smaltovanie) a viazaných o jednu (prekladateľské a tlmočnícke služby).

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa