Z Nemecka prichádzajú zlé správy pre milovníkov piva, ktorí si zlatý mok radi vychutnávajú v sklenených fľašiach. Pivovary varujú, že v dôsledku rastúcich výrobných nákladov a nedostatku vodičov nákladných áut môžu počas leta chýbať pivné fľaše. Nemecko je pritom najväčším výrobcom piva spomedzi krajín Európskej únie.

„Situácia je extrémne napätá,“ povedal výkonný riaditeľ federácie pivovarov v Nemecku Holger Eichele pre denník Bild. Pivári musia zaplatiť za nové sklenené fľaše o 80 percent viac ako pred rokom, najmä tí, ktorí nemajú dlhodobé zmluvy. Jedným z dôvodov nedostatku je zvýšenie cien energií, ktoré spôsobuje rast cien výroby sklenených fliaš. Náklady na nové fľaše sa za posledný rok takmer zdvojnásobili.

Problém majú malí a strední

Okrem toho H. Eichele upozornil, že nedostatok vodičov nákladných vozidiel sťažuje celú situáciu. „Keďže nie sú vodiči nákladných áut, pre pivovary a obchod s nápojmi je čoraz ťažšie udržať dodávateľský reťazec,“ hovorí. Zároveň potvrdil, že niektoré pivovary môžu zostať v lete bez fliaš.

Problém sa týka najmä malých a stredných pivovarov. Dopyt po sklenených fľašiach na trhu v súčasnosti často prevyšuje existujúcu ponuku, preto sú zvýhodnení veľkí hráči. „Veľké pivovary získavajú dodávky ako prvé,“ vysvetľuje Stefan Fritsche, zástupca vedúceho Zväzu pivovarov Berlín-Brandenbursko s tým, že to ohrozuje rozmanitosť na nemeckom pivnom trhu.

Môžu za to najmä energie

Náklady na nemecké pivo by tak mohli vzrásť až o 30 percent, a to najmä v dôsledku zvýšenia cien energií. „Súčasná kríza cien energií predstavuje veľké výzvy pre energeticky náročný sklársky priemysel. Náklady na energie vzrástli v porovnaní s predchádzajúcim rokom až o 500 percent,“ uviedla hovorkyňa Federálneho združenia sklárskeho priemyslu v Nemecku.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa