Cena americkej ropy WTI s májovou dodávkou sa v pondelok prudko prepadla až na mínus 40 dolárov za barel. Hoci na druhý deň sa ceny spamätali a stúpli , dôvera na trhoch sa narušila.

V utorok sa prepadli aj ceny júnových kontraktov ropy WTI o 42 percent  na 12 dolárov za barrel. Európska ropa Brent sa tiež zlacňovala, a spadla pod 20 dolárov za barel. 

Obchodníkov na komoditných trhoch zachvátila panika a vypredávali najmä májové kontrakty. Báli sa, že budú musieť fyzicky odobrať ropu od dodávateľov, čo nebýva pri obchodovaní futurít zvykom. Lenže sklady v USA sú preplnené a vo svete je ropy viac ako treba. Spojeným štátom dochádzajú najmä skladovacie kapacity v Cushing v Oklahome, ktorý je centrom pre dodávky ropy WTI. Skladuje sa v nich ropa predávaná cez futures obchodované na burze v New Yorku.

Americká burzai
Neprehliadnite

Devastácia na trhu s ropou. Kto si ju zoberie, dostane zaplatené

Príčiny pádu

Ponuka ropy prevyšuje dopyt najmä kvôli utlmeniu svetovej ekonomiky v dôsledku vírusovej pandémie. Karanténou trpí najmä doprava, kde sa ropa využíva najviac.

Aj preto počas apríla poklesol dopyt po rope o 25 miliónov barelov denne a ocitol sa na najnižšej úrovni od roku 1995. Oživiť ho nepomohla ani dohoda štátov vyvážajúcich ropu o takmer desať miliónov barelov denne. Škrty by mali platiť od mája. Prišli však príliš neskoro a sú príliš malé. Analytici  preto predpokladajú, že

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa