Ekonomický a biznisový magazín TREND vyhlásil ďalší ročník súťaže Investor roka 2022. Do finálovej pätice vybrala redakcia päť firiem, o ktorých v uplynulých týždňoch publikovala sériu článkov.

O víťazovi rozhodnú hlasovaním štyri inštancie – čitatelia TRENDU, redakcia periodika, osobnosti hospodárskeho života v trend barometri a zástupcovia partnera kategórie, ktorým je spoločnosť PwC.

Víťazov všetkých kategórií výročného podujatia TREND TOP vyhlási týždenník na galavečere 22. novembra 2022 v budove SND. Pôjde o kategórie Manažér roka, Investor roka, Banka roka, Poisťovňa roka, Firma roka a novú kategóriu TREND Podnikateľka roka.

Víťazom vlaňajšieho ročníka a držiteľom titulu TREND Investor roka 2021 sa stala spoločnosť Mondi SCP.

Investor roka 2022 – nominácie

Billa

Obchodný reťazec Billa vynakladal na Slovensku dlhodobo na investície ročne zhruba 30 miliónov eur. Tento rok túto sumu prekročil dokonca takmer trojnásobne. Štyridsaťmiliónová investícia do nového logistického centra v Seredi zvýši skladovacie kapacity spoločnosti o 75 percent.

Billa realizuje každý rok investície aj do otvárania nových predajní a do modernizácie starších prevádzok. Za sedem rokov otvorila celkovo 49 nových predajní, čo vychádza na sedem ročne. Ich celkový počet dosiahol v tomto roku 156.

Na snímke Tomáš Staňo, CFO spoločnosti BILLA Slovensko, v novom centrálnom sklade spoločnosti v logistickom parku Sereď-Juh
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Na snímke Tomáš Staňo, CFO spoločnosti BILLA Slovensko, v novom centrálnom sklade spoločnosti v logistickom parku Sereď-Juh

Schaeffler Kysuce

Kysucká fabrika nemeckého výrobcu valivých ložísk pre automobilový priemysel dosiahla vlani rekordné tržby aj zisk. Nemci v podniku na severe Slovenska v ostatných dvoch rokoch preinvestovali viac ako 33,5 milióna eur, respektíve 42,5 milióna eur.

Investície čoraz viac súvisia s elektromobilitou, keďže Schaeffler Kysuce získal viacero dôležitých projektov spojených s výrobou a vývojom produktov pre novú formu elektrickej dopravy. Závod v Kysuckom Novom Meste začal už v priebehu roka 2020 vyrábať elektrické osi pre vozidlo s elektrickým pohonom a vlani dokončoval nábeh výroby ďalšieho produktu.

K ďalšiemu rastu by mohol tunajším fabrikám Schaeffler Kysuce a Schaffler Skalica pomôcť najmä výskum a vývoj, na ktorý sa obe začali zameriavať.

Milan Jurky, riaditeľ závodu Schaeffler Kysuce
Zdroj: Schaeffler Slovensko
Milan Jurky, riaditeľ závodu Schaeffler Kysuce

Slovnaft

Dlhé roky pred embargom na ruské energie a rekordnými cenami palív sa Slovnaft rozhodol rozšíriť možnosti skladovania ropy. Stihol to práve včas, vývoj na trhu mu dal za pravdu. Pred niekoľkými rokmi začal budovať novú nádrž na ropu. Už vtedy bolo jej účelom, že sa v nej bude skladovať iná ako ruská ropa, ktorá sa nachádza v ostatných nádržiach. Do hry vstupuje iracká či azerbajdžanská ropa.

K stavbe nádrže za 24 miliónov eur boli pridružené ďalšie tri podprojekty za jedenásť miliónov eur. Išlo o zväčšenie objemu prečerpávajúcej stanice znečistených odpadových vôd, rekonštrukciu stabilných hasiacich zariadení a výstavbu novej čerpacej stanice ropy.

Na snímke riaditeľ investícií v Slovnafte Klement Fekete stojí pred novou nádržou na skladovanie ropy.
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Na snímke riaditeľ investícií v Slovnafte Klement Fekete stojí pred novou nádržou na skladovanie ropy.

Tatranská mliekareň

Tatranská mliekareň z Kežmarku eviduje už päť rokov po sebe rast tržieb, tie vlaňajšie dosiahli takmer 91 miliónov eur. Rast dopytu po produktoch firmy, ako aj snaha o posilnenie postavenia na trhu a rast exportu boli dôvody, prečo v uplynulých rokoch výrazne investovala do svojho rozvoja.

Počas pandémie si postavila v Kežmarku novú syráreň na výrobu syra s modrou plesňou za 15 miliónov eur. Investície do plesňových syrov sú vysoké a ich výroba je náročná na hygienu. Za novú syráreň, ktorú uviedla do ostrej prevádzky vlani, je Tatranská mliekareň nominovaná na cenu TREND Investor roka 2022. Investičné aktivity firmy nepoľavia ani v budúcnosti.

Spoločnosť je tretím najväčším producentom mlieka a mliečnych výrobkov na Slovensku.

Na snímke Ľubomír Valčuha, generálny riaditeľ
Tatranskej mliekarne, pózuje v novej syrárni, nominovanej na ocenenie týždenníka TREND v kategórií Investor roka.
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Na snímke Ľubomír Valčuha, generálny riaditeľ Tatranskej mliekarne, pózuje v novej syrárni, nominovanej na ocenenie týždenníka TREND v kategórií Investor roka.

Volkswagen Slovakia

Pod strechami najväčšieho slovenského automobilového závodu je čulý stavebný ruch. Prebieha modernizácia zariadení, ktorá je súčasťou avizovaného investičného kola nemeckého koncernu. Ten by mal v bratislavskej fabrike do roku 2025 preinvestovať prinajmenšom 500 miliónov a celkovo v tejto dekáde až miliardu eur.

V rebríčku najväčších investorov týždenníka TREND sa spoločnosť Volkswagen Slovakia v roku 2021 umiestnila práve vďaka týmto začínajúcim investíciám v prvej desiatke. Medziročne preinvestovala o tridsať percent viac a prekročila hranicu sto miliónov eur.
Hoci ide len o úvodné investície, jej cieľom je v ďalších rokoch výrazne zmodernizovať a rozšíriť tunajšie výrobné možnosti.

Oliver Grünberg, predseda predstavenstva, Volkswagen Slovakia
Zdroj: Maňo Štrauch
Oliver Grünberg, predseda predstavenstva, Volkswagen Slovakia

Ďalšie dôležité správy

Manažér roka 2022
Neprehliadnite

Kto získa prestížny titul TREND Manažér roka 2022? Toto sú nominovaní manažéri a manažérky