Firmy zatiaľ nedostanú do rúk žiadne lepšie legislatívne nástroje na to, aby zistili, kto je na ich pracovisku zaočkovaný, po prekonaní ochorenia či otestovaný.

Heger si za reformou nemocníc stojí, Lengvarský by sa podľa neho nemal vzdávať.
Neprehliadnite

Zabudnite na tretiu vlnu covidu, budú ďalšie. Údiv očkovacích premiantov, Izrael ukázal trendy

Rezort práce na čele s Milanom Krajniakom (Sme rodina) našiel vlastné riešenia na ich problémy. Vymyslia si vlastný covid automat a naviažu naň určité nariadenie či usmernenie.

Na snímke zľava minister financií SR Igor Matovič spolu s prezidentom Finančnej správy (FS) Jiřím Žežulkom.
Neprehliadnite

Daňové kontroly lepšie mieria na terč. Daniari lovia cielene, preverujú nákupy i presuny ziskov

Takto to funguje za posledný rok a pol aj pod ich rezortom. Netreba teda meniť Zákonník práce, keďže očkovanie proti covidu-19 je na Slovensku dobrovoľné, prezradila pre TREND Michaela Slivková Kirňaková, hovorkyňa rezortu. „Podľa našich analýz to predstavuje širší pracovno-právny problém,“ dodala.

Takto to bude fungovať, mieni rezort

Situáciu máme pod kontrolou v zariadeniach sociálnych služieb, kde jasné pravidlá upravuje covid automat, uviedol minister práce pred médiami ešte 3. novembra.

Vladimír Lengvarský
Neprehliadnite

Keby bolo keby. Vláda odpískala nové covid pravidlá, čierne zóny prežijú, ak ich štát nepochová

„Sám riaditeľ zariadenia si ho môže ešte prispôsobiť podľa aktuálnej pandemickej situácie. Preto aj jednotlivé rezorty, ak to uznajú za vhodné, budú mať možnosť riešiť situáciu cez úpravu covid automatu,“ spresnil M. Krajniak.

Milan Krajniak Zákonník práce nateraz meniťnebude, štát má iné možnosti, ktoré treba využiť.
Neprehliadnite

Pre očkovaných i neočkovaných v práci chystá Krajniak novinky. Riadiace páky však firmám nedá

Hovorkyňa rezortu následne uviedla pre TREND, ako to reálne funguje. „Prevádzka zariadení sociálnych služieb sa riadi aktuálne platným covid automatom a tiež semaforom pre návštevy v týchto zariadeniach ,“ vysvetľuje M. Slivková Kirňaková.  

„Zároveň každý riaditeľ zariadenia má povinnosť vypracovať v súlade s pandemickým plánom tzv. semafor konkrétneho zariadenia, s ktorým oboznamuje klientov a zamestnancov. Tým reaguje na aktuálnu epidemiologickú situáciu,“ spresňuje. TREND zisťoval, aká je predstava rezortu, čo platí aktuálne a čo sa chystá.

V súčasnosti sú povinnosti zamestnávateľov i zamestnancov dané Zákonníkom práce. „Povinnosťou zamestnávateľa je prideľovať prácu zamestnancovi podľa pracovnej zmluvy. Ak ju zamestnávateľ neprideľuje, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa, za ktorú mu patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku,“ hovorí Ladislav Kerekeš, hovorca Národného inšpektorátu práce (NIP) pre TREND.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa