Košická oceliareň zažíva divoké časy. V období, keď všetky oceliarne bojujú o budúce dodávky surovín potrebných pre výrobu ocele, v železiarni na východe Slovenska sa rozhodli tisícky zamestnancov pohroziť pracovným štrajkom.

Dôvodom je spor v kolektívnom vyjednávaní. Odborári už požiadali dokonca o pridelenie sprostredkovateľa. Podnik nateraz priebežné výsledky rokovania s odborármi nechce komentovať, verí však, že sa dohodnú.

Pre odborárov sú kľúčové tri piliere, a to pracovný čas, mzdy a zamestnanosť. Predmetom sporu pritom nie je iba navrhované zvýšenie týždenného pracovného času o dve hodiny, ale aj neochota podniku zvyšovať tarifné mzdy na rok 2022.

Aj preto sa ako prilievanie do ohňa môžu zdať zverejnené oficiálne výsledky oceliarní v minulom roku, ktoré prekonali všetky doterajšie výsledky, americká fabrika slušne zarobila.

Rekordný zisk

Košickí oceliari idú naplno a opäť rátajú miliónové zisky. Keďže majú pred sebou masívne investície, ktoré by mali zabezpečiť, že košický podnik raz bude takmer uhlíkovo neutrálny, hodiť sa môže každý cent.

Najväčšia slovenská oceliareň sa však najmä vďaka silnému poslednému štvrťroku dostáva späť do formy. Potvrdzujú to najnovšie zverejnené hospodárske výsledky. Podľa nich sa európska divízia U.S. Steel Europe, ktorú predstavuje košický podnik U.S. Steel Košice, v minulom roku dostala do výrazného zisku.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa