Vládny kabinet Igora Matoviča podcenil dôležitosť včasného naštartovania ekonomiky na úkor zdravotných opatrení. Jej návrat do bežnej kondície si bude vyžadovať nemalé úsilie. Mnohé podniky už zasiahli výrazné straty, doslova sa potácajú na dne a hľadajú cestu späť, ako obstáť na zaspatom trhu.

Koronakríza poslala ekonomiku do červených čísiel, aké sme ešte nevideli. Potvrdzujú to aj najnovšie štatistiky. Čaká nás prepad o 10,3 percenta, odhaduje Národná banka Slovenska (NBS) v rámci svojej najnovšej strednodobej predikcie. Podľa jej guvernéra Petra Kažimíra sa nachádzame vo voľnom páde, dostali sme sa späť do roku 2017 a žijeme v časoch obrovskej neistoty.

Mapa biznisu sa zmení

Koronavírus prekreslí mapu podnikania v rôznych sektoroch a mnohé firmy takýto nápor jednoducho neprežijú. Zatiaľ síce nemožno hovoriť o tvrdých dátach, je však zrejmé, že karanténne opatrenia ovplyvňujú výkonnosť podnikov veľmi negatívne.

Podľa portálu Finstat je na Slovensku priamo ohrozených koronavírusom 15 660 firiem, ktoré ročne tvoria 8,7 miliardy eur tržieb.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa