Cestovný ruch je jeden zo segmentov, ktoré najviac postihla pandémia covidu-19. Protipandemické opatrenia sa vo väčšine krajín zvoľňujú, prípadne ich krajiny už úplne rušia, čo sú pozitívne signály, že sa situácia s cestovaním pomaly vráti do normálu. Zotaveniu naopak nenahráva aktuálna situácia na Ukrajine. Ukazuje sa však, že hlad ľudí po cestovaní je väčší ako ich strach.

Potvrdzujú to aj dáta spoločnosti Kiwi.com, ktorá eviduje zrýchlený rast počtu rezervácií. V apríli sa ich uskutočnilo o 165 percent viac než v období pred pandémiou. Spoločnosť tiež zaznamenala rekordných viac ako 80 500 rezervovaných sedadiel za jeden deň.

Aktuálne čísla naznačujú, že rok 2022 môže byť pre väčšinu spoločností v cestovnom ruchu rekordný. Už minulý rok ukazoval, že ľudia si našli spôsoby, ako cestovať aj počas rôznych obmedzení, pričom výrazne pomohla aj vyššia miera zaočkovanosti proti covidu.

Ďalší rekordný rok

V roku 2021 spoločnosť spracovala približne 70 percent rezervácií z roku 2019, teda z obdobia pred pandémiou, čo predstavovalo približne polovicu hrubej hodnoty rezervácií z predpandemického roka. Hodnota rezervácií v roku 2021 bola o 206,5 milióna eur vyššia ako v roku 2020, čo zodpovedá 46-percentnému medziročnému nárastu, konsolidované výnosy v roku 2021 vzrástli o 25 miliónov eur na 109,2 milióna eur, čo predstavuje 30-percentný nárast oproti predchádzajúcemu roku.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa