Čo hovorí zákon

Každý živnostník a každá obchodná spoločnosť, či už s.r.o. alebo a.s., musia mať sídlo podnikania. Ide o adresu, ktorá bude zapísaná v Obchodnom registri alebo v Živnostenskom registri, podľa toho, či ide o podnikanie fyzickej osoby alebo právnickej osoby.

Zákon hovorí, že sídlom môže byť len skolaudovaná nehnuteľnosť pevne spojená so zemou, ktorá má pridelené súpisné číslo. V takejto nehnuteľnosti môžete sídliť vy, ale aj ďalšie firmy, pričom nie je podmienkou, aby ste nehnuteľnosť vlastnili.

Môžete si v nej prenajať priestor, prípadne si ju prenajať celú, od vlastníka však potrebujete mať súhlas so zriadením sídla.

Byt a dom

Najčastejšie si začínajúci podnikatelia vyberajú ako svoje prvé sídlo vlastnú nehnuteľnosť, prípadne nehnuteľnosť, kde bývajú. V bežných prípadoch ide o rodinný dom alebo byt v bytovom dome.
Zriadiť sídlo v týchto priestoroch je možné, ale má to aj niekoľko mínusov, nielen finančný benefit v tom, že ušetríte za prípadný prenájom kancelárskych priestorov.

Prvým mínusom je, že budete kombinovať súkromný a pracovný život, napríklad aj tým, že vám do schránky bude chodiť firemná korešpondencia.

Druhý mínus spočíva v tom, že v sídle firmy, čiže doma, vás môžu navštíviť úrady, polícia alebo dokonca aj exekútor. V neposlednom rade máte pred obchodnými partnermi horší a menej serióznejší imidž.

Chata, pozemok, garáž, loď

Viacero podnikateľov sa v snahe ušetriť alebo „schovať“ pred úradmi, snaží o zápis sídla aj v niektorých neštandardných typoch nehnuteľností či v tomto prípade dokonca aj „hnuteľností“.
Najbizarnejším známym prípadom je snaha mať sídlo firmy na lodi, tento pokus ale nebol úspešný, nakoľko nešlo o nehnuteľnosť pevne spojenú so zemou.

Zákonné podmienky na sídlo firmy nespĺňa napríklad ani garáž a je jedno, či ju máte vo svojom vlastníctve, alebo prenajatú. Ak sa povie „garážová firma“, znamená to skôr štýl začiatku podnikania v skromných priestoroch, nie typ sídla alebo oficiálnu adresu.

Obchodný register vám nezapíše pri zakladaní spoločnosti sídlo ani na pozemku, stavebnej parcele a ani v lesnej chate. Práve posledná možnosť je neslávne známa z prípadoch pochybných firiem, ktoré chceli byť mimo dohľad úradov.

Svoje podnikanie preto ani do jednej zo spomínaných nehnuteľností vo forme oficiálneho sídla neumiestnite.

Virtuálne sídlo

Ak vám nevonia mať sídlo u seba doma a stratiť tak súkromie, ale nechcete ani platiť zbytočne drahé kancelárie priestory, riešením môže byť virtuálne sídlo.

Ide o špecifický druh služby, kedy si od poskytovateľa prenajmete jeho priestory, ale len „virtuálne“. Získate tak oficiálne sídlo v súlade so zákonom, riadne označenie sídla a preberanie a preposielanie pošty na danej adrese.

Virtuálne sídlo viete získať už za pár desiatok Eur mesačne a práve pre začínajúcich podnikateľov má najväčšie výhody. Vaša firma totiž môže sídliť na známej či lukratívnej adrese, sídlo si viete zriadiť pokojne aj v inom meste, ako bývate, máte plne oddelenú prácu a súkromie a získate na mieru všetky administratívne služby s ním spojené.

Jediné, čo musíte spraviť, je vybrať si poskytovateľa virtuálnej adresy. Nie však na základe nízkej ceny, ale referencií, širokých služieb a dobrej adresy pre vaše budúce podnikanie.