S myšlienkou výstavby ďalšieho pivovaru na Slovensku prichádza zakladateľ softvérovej firmy YMS Mikuláš Szapu, ktorý verí, že pivovar v budúcnosti môže napomôcť aj rozvoju turizmu v Trnave.

S výstavbou minipivovaru v  „slovenskom Ríme“ plánuje začať začiatkom budúceho roka, pričom jeho otvorenie je naplánované koncom roka 2024. Nachádzať sa bude v širšom centre mesta - medzi autobusovou stanicou a sadom Janka Kráľa na Staničnej ulici. 

Ruka v ruke s kvalitnou gastronómiou

Pôjde o reštauračný pivovar, kde sa vyrobené pivo bude hlavne predávať a konzumovať iba v mieste výroby. Predávať ho chcú aj v spotrebiteľskom balení. Distribúcia však bude prebiehať iba pre pivotéky.

„Budeme variť kvalitné živé pivo z kvalitných surovín, spodne aj vrchne kvasené, pričom chceme spolupracovať s podobnými minipivovarmi, s ktorými si budeme vymieňať uvarené pivá. Kvalitná gastronómia patrí ku kvalitnému pivu a to bude náš cieľ,“ približuje investor Mikuláš Szapu.

O názve nového pivovaru sa zatiaľ nerozhodlo, avšak M. Szapu tvrdí, že s marketingovou agentúrou sú už v záverečnej fáze. Prezentovať ho budú až po vydaní stavebného povolenia a na to si musia ešte chvíľu počkať.

„Momentálne beží záverečná fáza posudzovania vplyvov na životné prostredie, keďže na pozemku je aktuálne možná iba výstavba priemyselného areálu, preto je ešte nutná zmena územného plánu,“ reaguje M. Szapu.

Podľa jeho slov mestské zastupiteľstvo udelilo súhlas so spracovaním zmeny územného plánu ešte začiatkom roku 2021 a momentálne sa čaká na jej odsúhlasenie. Následne by už malo prebehnúť stavebné konanie. Iniciátor projektu si však dáva záležať aj na tom, aby stavba bola v symbióze s najstarším parkom v Trnave, preto naďalej pracujú na finálnej verzii projektu.

Minipivovarov na Slovensku je už takmer 90
Malým pivovarom je v zmysle zákona č. 530/2011 o spotrebnej dani taký pivovar, ktorého ročná výroba piva nie je väčšia ako 200-tisíc hektolitrov. V súčasnosti máme na Slovensku viac ako 86 malých pivovarov. „My sa však na to pozeráme regionálne, keďže v Trnavskom kraji je ich približne iba 12,“ reaguje investor M. Szapu na otázku ohľadom konkurencie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa