Farmári tak po žiadostiach ministerky dostanú to, čo už dlho žiadajú. Zároveň však ministerstvo pôdohospodárstva upozorňuje, že k obnovenej podpore sa nedostanú všetci farmári, ale len tí, ktorí produkujú nedostatkovejšie suroviny.

Navyše, systém sa má nastaviť tak, aby bola na rozdiel od minulosti ešte viac eliminovaná možnosť jeho zneužívania na daňové úniky.

Len na to, čo krajine chýba

Podrobnejší systém návratu lacnejšej nafty do dotovania domáceho poľnohospodárstva tunajší farmári pritom spoznajú až po jeho podrobnejšom dopracovaní. No Matečnej ministerstvo už dnes jasne uviedlo, že obnovená zelená nafta nebude automatickou celoplošnou dotáciou.

„Pôjde len o podporu tých odvetví nášho poľnohospodárstva, ktoré sú náročné na pestovateľské postupy ako je špeciálna a špecializovaná rastlinná výroba a tiež špeciálna živočíšna výroba,“ uvádza v tlačovej správe ministerstvo pôdohospodárstva.

Presnejší výklad vyjadrenia ministerstva je pritom taký, že tí farmári, ktorí pestujú na poliach iba obilniny či olejniny, sa k lacnejšej nafte nedostanú. Dostanú sa k nej naopak pestovatelia ovocia, zeleniny a takisto aj chovatelia prasiat či dobytka.

Nie náhodou. Ovocie, zeleninu i mäso totiž musí krajina vo veľkom dovážať aj z cudziny, lebo jej chýbajú. Zelená nafta má teda napomôcť výhradne rozvoju produkcie doma chýbajúcich surovín. Naopak, obilia i olejnín má Slovensko dostatok aj na vývozy do cudziny.

Namiesto farbenia vrátky

Na rozdiel od minulosti má byť nový systém zelenej nafty aj imúnnejší voči podvodom. Niekedy sa nafta pre farmárov farbila na červeno. Často sa s ňou ale kšeftovalo a predávala sa aj na iné účely a štát prichádzal o dane. Po novom ministerstvo pôdohospodárstva spolu s ministerstvom financií uvažujú podľa informácii TRENDU o vratkách spotrebných daní. Farmárom sa vrátia spotrebné dane za naftu až po podrobnom preskúmaní, či ju využili iba na to, na čo mohli.

Nová podpora má pritom štát každoročne stáť niekoľko desiatok miliónov eur. „Sumu spresníme neskôr po dopracovaní systému zelenej nafty,“ povedal TRENDU Michal Feik z odboru komunikácie a marketingu ministerstva pôdohospodárstva s tým, že obnovenie zelenej nafty má priniesť okrem  posilnenia potravinovej sebestačnosti krajiny aj zvýšenie zamestnanosti v regiónoch.

Obnovenie zelenej nafty je pritom podľa neho prvým veľkým projektom, na ktorom pracuje aj nový inštitút pôdohospodárskej politiky jeho ministerstva. „Na zelenej nafte pracujú naši analytici už v zmysle princípov hodnoty za peniaze. Od daňových úľav budeme očakávať jasné prínosy pre celú krajinu,“ dodal M. Feik.