Zeleňou proti stresu
V poslednom období sa hovorí o „zelených“ kanceláriách najmä v súvislosti s certifikáciou LEED alebo BREEAM (čím sú tieto administratívne budovy špecifické sa dočítate na portáli Kancelarie.sk). Málokto sa však venuje zeleni ako takej. Pritom vplyvom zelene na pracovné výkony, ale aj zdravotný stav človeka sa zaoberalo množstvo vedeckých štúdií. Tie potvrdili, že zdravá zeleň, aj keď pestovaná v uzatvorených priestoroch znižuje stres, napätie, odbúrava bolesti hlavy, zlepšuje náladu, koncentráciu, zvyšuje pracovný výkon a schopnosť sústrediť sa. Dokázané bolo, že rastliny eliminujú podráždenie očí, pocit sucha v hrdle, vysušovanie pleti či pocity vyčerpania. Rastliny, predovšetkým kvitnúce, dokonca prispievajú k zlepšeniu nálady a zvyšujú vizuálnu atraktivitu daného prostredia. Prínosná je aj schopnosť interiérovej zelene zvyšovať vlhkosť vzduchu, pohlcovať prach či tlmiť hluk. Niektoré rastliny, najmä kaktusy a adiant čiastočne pohlcujú elektromagnetické žiarenie. Podľa iných štúdií dokonca rastliny podporujú kreativitu, teda by mali byť súčasťou kancelárií kreatívcov, manažérov, ale aj umelcov a dizajnérov. Uvážlivo si preto vyberajte nielen kanceláriu, interiérové zariadenie, ale aj rastliny.
Ilustračné foto: Dreamstime.com
Rastliny ako čističe prostredia
Významným a v súčasnosti intenzívne diskutovaným benefitom je schopnosť vybraných rastlinných druhov eliminovať zo vzduchu škodlivé látky. Tie sa často koncentrujú aj v kancelárskom prostredí. Tlačiarne, kopírky, počítače, ale aj interiérové textílie, či nábytok z drevotriesky, podlahy, nátery stien, takisto používané čistiace prostriedky môžu byť zdrojom pre človeka veľmi nebezpečných látok, ktoré pri dlhodobom pôsobení vedú k nepríjemným zdravotným problémom. K takýmto látkam patrí predovšetkým dráždivý formaldehyd, môže ísť aj o toluén, benzén, trichlóretylén, rôzne rozpúšťadlá, lepidlá a pod. Podrobnejšie o kvalite prostredia a vplyve na váš výkon sa dočítate v tomto článku na webe Kancelarie.sk.
K účinným čističom vzduchu patrí viacero pomerne jednoducho dostupných rastlín. Ide napríklad o filodendrony, figovníky, lopatkovec, ďatlovník, nefrolepka, šeflera, aglaonéma, juka, spatifylum, zelenec a brečtan. Posledné dva menované by nemali chýbať najmä v kanceláriách fajčiarov. Z kvitnúcich rastlín je to napríklad antúrium, gerbera, alebo azalka. Výbornú schopnosť pohlcovať zo vzduchu škodliviny vykazujú aj mnohé druhy orchideí. Pokiaľ ide o rastliny so schopnosťou vylepšovať na pracovisku klímu, napríklad tým, že pomáhajú zvyšovať vlhkosť vzduchu, účinné sú hlavne veľkolisté druhy. Z nich banánovník, lopatkovec, filodendron, použiteľné sú aj rôzne druhy figovníkov, papraďorastov a viaceré druhy paliem. Predpokladom toho, aby rastliny čistili vzduch, prípadne zvyšovali inak jeho kvalitu je to, aby boli zdravé, bohato olistené a zastúpené aj v niekoľkých exemplároch. Jedna či dve menšie rastliny sa pravdepodobne o želaný účinok nepostarajú.
Vhodná interiérová zeleň
Sortiment interiérovej zelene je aj v našich podmienkach skutočne pestrý a kým schopnosťou čistiť vzduch od nebezpečných chemikálií sa vyznačuje len niekoľko rastlín, relaxačný účinok majú takmer všetky. Nevyhnutné je ale do kancelárií vyberať zeleň podľa podmienok aké v nej sú a aj s prihliadnutím na jej veľkosť. Rastliny tu nikdy nesmú dominovať, skôr majú interiér len decentne dopĺňať. Okrem teploty je pri výbere vhodných jedincov azda najdôležitejšie svetlo (o vplyve svetla na produktivitu píšeme na webe Kancelarie.sk) Niečo iné sa bude hodiť do svetlých a niečo iné do tmavších kancelárií. Vo všeobecnosti napríklad druhy s listami tmavozelenými a pevnými potrebujú veľmi svetlé miesto, rastliny s listami farebnými a svetlo zelenými môžu mať len rozptýlené svetlo. Vyberať treba menej náročné, rýchlo rastúce, vzhľadovo príťažlivé a dlhoveké druhy. Exotické druhy väčšinou pôsobia v kanceláriách rušivo. Ak sa pri zariaďovaní kancelárií riadite filozofiou feng shui (princípy feng shui v článku na Kancelarie.sk) vedzte, že rastliny s okrúhlymi listami zvyšujú prosperitu, naopak tie so špicatými listami „zapichnú“ tok priaznivej energie. Kaktusy v okne údajne pôsobia proti negatívnym vplyvom zvonka.
Skôr ako množstvo maličkých kvetináčov, s často živoriacimi rastlinkami na okennom parapete upútajú v priestore kancelárie dve tri reprezentatívnejšie, solitérne rastliny. Vyskúšajte dracény, juky, figovníky, šeflera, palmy. Vyplatí sa investovať aj do vzrastenejších exemplárov, najmä ak je cieľom ozeleniť väčší priestor. Moderné, minimalistické priestory sa nebojte ozvláštniť aj rovnakými rastlinami v rovnakých kvetináčoch vedľa seba.
Vždy je prínosné využiť odlišné tvary zelene, buď kompaktne, trsovito, alebo vzpriamene rastúce či stromčekovité typy. Tieto je možné doplniť sem tam o menšie sezónne, kvitnúce druhy (jar, Vianoce). V zásade by sa v kanceláriách nemali objavovať druhy nebezpečné, s tŕňmi alebo ostrými listami, príliš rastúce do strán (po čase môžu prekážať) a vyžadujúce intenzívnu starostlivosť, prípadne pravidelnú aplikáciu chemických prostriedkov. Nenáročné na pestovanie sú napríklad antúria, fikus alebo dracena. Spolu s rastlinou je potrebné dať si záležať aj na vegetačných nádobách, ktoré dotvoria celkový obraz danej rastliny. Odborníci odporúčajú zohľadniť štýl, farebnosť aj použité materiály v danom priestore. Použiť na malom priestore množstvo farieb, vzorovaných črepníkov, z rôznych materiálov je nežiaduce.
Trendy a zelené inovácie
Čo sa týka črepníkov, trendom sú jednak prírodné drevené, prútené, bambusové, ale aj „retro“ terakotové, hlinené. Praktická je pre kancelárske priestory hydroponicky pestovaná zeleň. Starostlivosť o ňu je minimálna, v súčasnosti jej „inštaláciu“ bežne vykonávajú odborné firmy „na kľúč“. Takáto zeleň pôsobí vitálnejšie, je reprezentatívnejšia a efektívnejšia napríklad aj pri čistení vzduchu. Aktuálnym trendom sú vertikálne interiérové výsadby. Ich realizácia však musí byť výlučne v rukách odbornej firmy. Dôležitý je tu správny výber rastlín do daných podmienok a pravidelnosť údržby. Vstupná investícia je síce vyššia, no efekt jedinečný. Je to riešenie mimoriadne vhodné pre stredne veľké, prípadne väčšie a moderné kancelárske priestory. Fádnu stenu však možno oživiť aj sústavou závesných vreciek so substrátom, kde sa vysadia rastliny. Zaujímavou alternatívou pre moderné a dostatočne svetlé kancelárie je systém skyplanter, kedy rastliny rastú dolu zo závesných vegetačných nádob. Podobné skyplanter je kakebana, čo je vlastne ikebana naaranžovaná do visiacich nádob resp. substrátov. Určite však nič nepokazíte ani klasikou, teda peknými rastlinami, ktoré sú vysadené vo vkusných, nie príliš nápadných vegetačných nádobách. A pri výbere kancelárií nezabudnite na výhľad z okna. Mali by ste vidieť stromy.
Redakcia Kancelarie.sk