V rozhovore sa dozviete:
  • Prečo kancelárske nehnuteľnosti prežijú aj koronakrízu?
  • Prečo je výhodnejšie kúpiť staršiu kancelársku budovu?
  • Aké výnosy prinášajú nehnuteľnosti?
  • Aké sú rozdiely medzi varšavským a bratislavským realitným trhom?
  • V čom je investícia do logistiky rizikovejšia ako kúpa kancelárií?

Investičná firma Wood & Company, ktorá nedávno kúpila bratislavský Aupark, vstupuje aj na veľký poľský trh. Za desiatky miliónov eur kupuje vo Varšave kancelársku budovu. Jiří Hrbáček, podpredseda predstavenstva realitného fondu tejto firmy, vysvetľuje, prečo stále verí kancelárskemu biznisu a prečo je varšavský trh lákavejší ako bratislavský.

Prečo idete rozširovať svoje portfólio práve do Varšavy a to kúpou kancelárskej budovy? Veríte , že sa po pandémii kancelárie obsadia?

Keby sme neverili, že klienti budú potrebovať kancelárie, tak do tejto akvizície nejdeme a neodporúčame ju ani naším investorom. Dôvodov, prečo kancelárie budú naďalej fungovať, je niekoľko. My investujeme najmä do kancelárii v hlavných mestách, kde je pre nás dôležitá veľkosť trhu a jeho likvidita. V Česku a na Slovensku je vrcholný biznis silno centralizovaný práve do hlavných miest. Preto máme v našom realitnom portfóliu obsadenosť kancelárii stále vysokú napriek pandémii. Vlani to bolo 97,5 percenta, teraz klesla len mierne na 95 percent. V Poľsku je to trocha iné, lebo sú tam dôležité aj iné veľké mestá.

Prečo obsadenosť klesá len mierne?

Veľa nájomníkov mierne zredukovalo požiadavky na veľkosť kancelárii a mnoho firiem otáľa. Nevie sa rozhodnúť či zmluvy predĺži, zmenší alebo preorganizuje priestory. Predlžuje sa tak neistota na trhu najmä u veľkých nadnárodných firiem. Tento rok bude ešte taký prechodový. Trend za posledné dva mesiace je však taký, že sa ľudia do kancelárii hromadne vracajú. Manažéri aj majitelia firiem chcú mať ľudí opäť pri sebe v kanceláriách.

Neprehliadnite

Aupark Tower a Lakeside Park menia majiteľa

Nie je rozdiel v obsadenosti podľa zamerania firiem?

Určite je. Napríklad finančný sektor je v poslednej dobe pod veľkým tlakom. Banky aj poisťovne riešia svoje náklady a chcú šetriť. Bankári nám už oznámili, že na desať zamestnancov potrebujú len sedem stoličiek. Tento trend pandémia len urýchlila.

Na druhej strane firmy z IT sektora, ktorý je víťaz pandémie, sa potrebujú rozširovať. Nie všetci chcú menšie kancelárie. Chvíľu ešte bude trvať, kým sa trend utrasie.

Takže masívneho rozšírenia práce z domu sa neobávate?

Nie, hoci máme firmy, ktoré chcú kancelárie zmenšovať či ich prerobiť na flexibilnejšie.

V čom sa flexibilita prejavuje?

Štandardná nájomná zmluva na kanceláriu je päťročná. Niekde majú firmy opcie na jej trojročné predlženie. Teraz sme zaznamenali, že niektoré firmy chcú len trojročné zmluvy s nejakou opciou. S firmami sa vieme rozumne dohodnúť.

V čom je ešte varšavský realitný trh iný ako pražský a bratislavský?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa