Napriek  tomu, že Slovensko, podobne ako ostatné krajiny EÚ, čelí hrozbe globálnej recesie a osobitne automobilový priemysel zažíva mimoriadne náročné obdobie, vyjednali odborári nitrianskej automobilky s jej vedením ďalšie zvýšenie platov.

Čoskoro totiž mala uplynúť platnosť doterajšej kolektívnej zmluvy a rokovania o platoch v podniku sa niekoľkokrát predlžovali. Najnovšie väčšine zamestnancov od začiatku septembra príde na účet vyššia mzda.

Rast o takmer desať percent

Nitriansky Jaguar Land Rover Slovakia patrí k fabrikám, ktoré ročne podľa kolektívnej zmluvy pravidelne zvyšujú platy. Úspech, ktorý automobilka žne najmä s produkciou modelu Defender, jej dáva určitú stabilitu aj v krušných ostatných dvoch rokoch, kedy musel podnik výrobu áut niekoľkokrát prerušiť. Napriek tomu si zamestnanci nateraz môžu vydýchnuť, keďže nová kolektívna zmluva má platnosť najbližších šesť rokov.

V rámci nej Jaguar Land Rover Slovakia zaručuje zvýšenie príjmu vo výrobe už od začiatku septembra a následne každý rok. Po novom tak celková mesačná mzda výrobných pracovníkov bez príplatkov bude v rozmedzí 1 276 až 2 104 eur v hrubom.

V prípade výrobných operátorov sa zvýši o 9,56 percenta na celkovú mzdu 1 331 eur. Ide však o pracovníkov so skúsenosťami. Mzdy nevýrobných zamestnancov sa zvýšili ešte začiatkom tohto leta.

„V podniku Jaguar Land Rover nebude umelo nafúknuté odmeňovanie pre variabilné zložky mzdy. Nad rámec zvýšenia dôjde k presunu týchto negarantovaných zložiek mzdy do základnej garantovanej tarifnej mzdy, pričom máme istotu zvyšovania mzdy aj v ďalších rokoch,“ vysvetlil Peter Mrázik, predseda tamojších odborov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa