Pokles investícií nezaznamenala len Európa. Zle dopadla napríklad aj Severná Amerika či Ázia, kde medziročne kleslo financovanie startupov o 36, respektíve 39 percent. Celkovo si za posledné desaťročie európsky región vybudoval silnejšiu pozíciu, no za USA stále zaostáva. Podľa spoločnosti Atomico až 45 startupov z Európy stratilo v priebehu rokov 2021 a 2022 status jednorožca – firmy s hodnotou nad jednu miliardu dolárov.

Po rekorde prišlo ochladenie

Vlaňajšok bol z hľadiska objemu investícií rekordný. Len za prvý štvrťrok putovalo od investorov do začínajúcich firiem 161,5 miliardy dolárov. V rovnakom období tohto roka sa investície vyšplhali na 75,5 miliardy dolárov. Objem investícií je navyše do určitej miery skreslený faktom, že desať miliárd dolárov získala spoločnosť Open AI a 6,5 miliardy fintech Stripe, informuje E15.

„Všetci sú dnes opatrnejší. Startupy sa musia omnoho viac snažiť, aby získali investorov,“ povedal pre E15 investor Petr Šíma zo spoločnosti Depo Ventures. Investori vidia, že startupy sa ešte dokážu relatívne jednoducho dostať k peniazom v ich počiatočnej fáze. Ak však ide o fázu Series B, kde vstupujú už zabehnuté startupy, ktoré chcú budovať medzinárodný obchod či propagovať sa, pokles investícií je výrazný.

Slabé investície do startupov

Priepastný rozdiel medzi Slovenskom a inými krajinami je aj v tom, že na Slovensku pripadá len necelých 30 eur v prepočte na obyvateľa v investíciách do startupov. Pre porovnanie, svetový líder Estónsko investuje až 2 000 eur v prepočte na obyvateľa a Česko 80 eur. Viac ako Slovensko investujú do startupov aj Rumuni, Bulhari či Ukrajinci, uviedla Slovenská sporiteľňa.

„Minuloročná korekcia na kapitálových trhoch sa najskôr prejavila dramatickým poklesom investičnej aktivity v segmente „late-stage“ a v posledných dvoch kvartáloch je už výrazne cítiť aj v segmente „early-stage“ a SEED-stage. Pokles je viditeľný či už v počte transakcií alebo valuáciách spoločností v jednotlivých štádiách,“ hovorí pre TREND Jaroslav Lupták, Partner Neulogy Ventures.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa