Neistota na finančných trhoch obracia pozornosť akciových investorov po náročnom roku 2022 k novým oblastiam. Do čoraz častejšieho povedomia sa v ostatných týždňoch dostávajú akciové tituly medicínskych a farmaceutických spoločností.

Obzvlášť sa darí tým, ktoré sa po pandémii opäť intenzívnejšie začali venovať liečbe dlhodobých ochorení, akým je aj Alzheimerova choroba.

Firmy, ktoré dlhodobo pracujú na liekoch, ktoré by mohli výrazne spomaľovať úbytok kognitívnych funkcií u ľudí v počiatočnom štádiu ochorenia, majú potenciál nielen v laboratóriách, ale aj na burze.

Firmy ako Eli Lilly či Biogen môžu investorov prekvapiť podobne ako spoločnosť Moderna, ktorá počas pandémie spoločne s firmou Pfizer prišla s vlastnou vakcínou proti covidu-19 a zaznamenala celkovo až 400-percentný rast cien akcií.

Staronové akciové tituly

K liečbe Alzheimerovej choroby sa farmaceutické firmy približujú zatiaľ len po malých krokoch, napriek tomu to stačí na to, aby dokázali priniesť prvé pozitívne výsledky. Oceňujú to už aj investori.

Tí od marca tohto roka venujú čoraz väčšiu pozornosť spoločnosť Eli Lilly. Tá najnovšie dosiahla rekordnú trhovú kapitalizáciu 409 miliárd dolárov po tom, ako uviedla, že jej experimentálna liečba Alzheimerovej choroby výrazne spomalila pokles kognitívnych funkcií u pacientov.

Akcie spoločnosti sa dostali na novú úroveň viac ako 440 dolárov za kus a od začiatku marca sa zhodnotili už o vyše 40 percent. Rovnaký scenár zaznamenala aj obchodovaná spoločnosť Biogen, ktorej akcie sú dnes na úrovni asi 308 dolárov za kus.

Obe firmy potvrdili, že majú v rukách sľubné lieky na Alzheimerovu chorobu, ktoré ukázali, že sú účinné, hoci treba dodať, že naďalej so sebou nesú riziká súvisiace s opuchom mozgu alebo krvácaním do mozgu. Napriek tomu, že miera rizika lieku Biogen môže byť o niečo nižšia.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa