Prešovská firma Seak naberá v ostatných rokoch na sile. Znižovanie spotreby v období rastúcich cien energií, ale aj rastúceho dôrazu na šetrenie životného prostredia, zvyšujú dopyt po smart riešeniach. Zaviesť ich možno aj v oblasti verejného osvetlenia či osvetlenia vo firmách.

Státisíce lámp po celej Európe, pre ktoré Prešovčania dodali patentované šetriace technológie, sú stále len odrazovým mostíkom pre väčšie méty. Tie sa napríklad týkajú aj elektromobility. Heliodor Macko ako investor pred rokmi firme Seak uveril, v súčasnosti za ňu už ako spolumajiteľ a výkonný šéf zodpovedá.

Vaša prešovská firma sa začína naplno venovať aj elektromobilite. Veríte tomuto trendu?

Myslím, že som vzorový príklad toho, ako sa môže človek preorientovať na e-mobilitu a byť presvedčený o jej prínosoch. Nielen tým, že som osobne najazdil už vyše 300-tisíc kilometrov na elektrinu. Aj niektoré nové projekty, ktoré rozbiehame, súvisia s elektromobilitou, konkrétne s nabíjacou infraštruktúrou. Som presvedčený, že tá je v súčasnosti a v tejto fáze prechodu na e-mobilitu kľúčová. Nie každý má totiž možnosť dobíjať elektrické vozidlo doma alebo na rýchlonabíjačkách, a kým sa toto nevyrieši pre väčšinu užívateľov, elektromobily sa nerozšíria.

Ktoré riešenie navrhujete?

Prišli sme s nabíjaním elektrických vozidiel priamo z verejného osvetlenia. Pre Európu môže ísť o kľúčové riešenie. Hoci nie všade na svete, napríklad v takej Indii, ktorá síce na e-mobilitu výrazne tlačí, väčšina ľudí, ktorí majú autá, parkuje za plotmi a v garážach. Tam je nabíjanie jednoduché už v súčasnosti.

Takže bude možné nabíjať auto priamo z verejného osvetlenia?

Áno. Mnohí ľudia si neuvedomujú, že dojazd tisíc kilometrov reálne nepotrebujú. Všade, kde auto parkuje dlhší čas, by malo mať možnosť nabíjať sa, no na to treba mať v blízkosti aj zdroj elektriny. A to máme v podobe pouličného osvetlenia. Je nereálne, aby majiteľ elektromobilu, ktorý býva napríklad v Petržalke, chodil trikrát za týždeň do nákupného centra nabíjať vozidla na niekoľko hodín. Úžasné je, že zdroje elektriny, teda lampy, už stoja. Nie je už potrebné investovať do rozkopávania chodníkov či ciest. Som presvedčený, že úlohou municipality je, aby poskytla základnú nabíjaciu infraštruktúru pre ľudí.

Je možné odsledovať používanie lampových nabíjačiek?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa