Jednou zo zásadných organizačných zmien bolo vytvorenie funkcie ekonomického riaditeľa, ktorá roky absentovala. Stal sa ním Matej Bošňák.

Zle rozbehnutý vlak

„Nastúpili sme do rozbehnutého vlaku, ktorý bol v pomerne zlom stave,“ začína rozprávanie nový ekonomický riaditeľ. Sedíme vo veľkej zasadačke v novej budove na Pribinovej ulici. V pozadí počuť vŕtanie a intenzívnu prácu na developerskom projekte Eurovea II. „Táto budova má síce názov nová, no slúži už druhú dekádu,“ vysvetľuje M. Bošňák na margo toho, čo koronakríza a o desať percent nižší rozpočet v porovnaní s minulými rokmi priniesli divadlu.

Všetky tri budovy sú v zlom stave. Divadlo nebolo pripravené na pandémiu. Interné zisky, ktoré si inštitúcia dokáže sama vygenerovať, sa pohybujú na mizivom čísle. Zarobia len z online predstavení. Technické vybavenie nemajú. Dostupné technológie, pokiaľ aj nie sú v zlom fyzickom stave, čo mnohé sú, sú morálne zastaralé.

Matej Drlička
Neprehliadnite

Matej Drlička: Národné divadlo je aj jedna veľká firma

Toto je podľa slov M. Bošnáka aj prekážkou pre zahraničných umelcov, ktorí by mohli mať o účinkovanie v SND potenciálny záujem. „Napríklad historická budova na Hviezdoslavovom námestí – vyzerá síce noblesne, ale technológie, ktoré sú agentúram na rôzne podujatia k dispozícii, si musia priniesť sami. Veľmi málo vybavenia je vo vlastníctve samotného divadla. Keď sme si ešte v januári robili exkurziu po zákulisných priestoroch, niektoré základné technologické vybavenia ma prekvapili svojim rokom výroby,“ prezradil. Spočiatku bol zhrozený, dnes sa už na tom smeje.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa