Intenzita nelegálneho streamovania a sťahovania filmov v Európe postupne klesá. Podiel na tom má s veľkou pravdepodobnosťou aj posilňovanie streamovacích platforiem v uplynulých rokoch.

Vývojové trendy digitálneho pirátstva sleduje Úrad Európskej únie pre duševné vlastníctvo (EUIPO). Zatiaľ posledné štatistiky zverejnilv roku 2021 za obdobie 2017 až 2020.

Štatistiky EUIPO naznačujú, že vyhľadávanie pirátskeho obsahu v EÚ za sledované obdobie klesalo, najvýraznejšie práve v roku 2020. Celkový pokles bol tridsaťštyripercentný, v prípade filmov dokonca viac ako päťdesiatpercentný.

V tejto súvislosti je však pozoruhodné, že podľa prieskumu spoločnosti MUSO stúpol v roku 2022 počet návštev pirátskych webstránok v celosvetovom meradle o 18 percent. Vyhľadávanie nelegálne zdieľaných filmov vzrástlo o 36 percent. Treba dodať, že hlavným ťahúňom sú podľa týchto údajov USA, nasledované s veľkým odstupom Ruskom a Indiou. V Európe je na čele návštevnosti pirátskych stránok Francúzsko, no jej podiel na celosvetových štatistikách je podľa údajov MUSO zanedbateľný.

Prípad Ulož.to

V Česku sa už niekoľko rokov rieši prípad Ulož.to. Táto platforma slúži ako úložisko multimediálneho obsahu, ku ktorému má záujemca buď limitovaný alebo, po zaplatení predplatného, rozšírený prístup. Portál je veľmi dobre známy aj na Slovensku a slovenským užívateľom je dostupný v slovenskej mutácii ako Uložto.sk.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa