Šok z najnovších cien nafty a benzínu podnecuje čoraz viac dopyt po elektromobiloch. Ich cenovky sa však aj vďaka tomu, ale najmä kvôli rastúcim cenám surovín v batériách a iných komponentov, doťahujú na nové maximá.

Ďalší vývoj aj preto nenahráva kupujúcim a ich záujmu investovať do elektromobilov či áut vo všeobecnosti. Rastúce ceny totiž nasvedčujú koncu éry lacných vozidiel a tomu, že autá si v budúcich rokoch budú môcť kupovať najmä majetnejší záujemcovia.

Tesla poťahuje celý trh

Inflácia mení elektromobily na luxusný tovar. Po tom ako minulý týždeň americké automobilky Tesla, Rivian či Ford zvýšili cenu svojich modelov sa najnovšie posúva už celý trh. Ceny elektrických vozidiel v týchto dňoch stúpajú závratným tempom.

Tesla dokonca zvýšila ceny pri niektorých modeloch až o šesťtisíc dolárov na vozidlo. Ide dokonca už o tretie zdražovanie modelov automobilky v tomto roku. Konkurent Rivian pritom ešte v minulých mesiacov avizoval úpravu cien svojho pickupu R1T.

Najnovšie štatistiky preto nie sú nijako priaznivé, keďže nová cenotvorba prvotne na americkom trhu už medzičasom posunula aj priemerné ceny elektromobilov prvýkrát nad 61-tisíc dolárov, uviedol to prieskumný portál Edmunds.com.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa