Výrazné prepady, trojciferné rasty, nové investície aj rozširovanie portfólia či kapacít. Slovenský nábytkársky priemysel má za sebou v ostatných dvoch rokoch krivolakú cestu. Pandémiu covidu-19, najmä jej druhý rok, zvládal v segmente výroby nábytku každý po svojom.

Napriek nepriaznivému vlaňajšiemu vývoju ekonomiky pre vojnu na Ukrajine sa však segmentu darilo ťažiť z obnoveného dopytu aj zo zrýchlenej rezidenčnej výstavby. Dopyt ľudí po nábytkovom tovare nielen na Slovensku bol zrejmý, čo potvrdzujú aj najnovšie výsledky trojice tunajších spoločností podnikajúcich s označením švédskeho gigantu Ikea, ale prislúchajúcich k rôznym globálnym vlastníkom.

Líder už nie je v strate

Výroba nábytku má na Slovensku naďalej svoje opodstatnenie a je živým biznisom, ktorý zamestnáva tisícky ľudí. Potvrdili to vlani aj mnohé firmy v tomto segmente. Platí to aj o trojici spoločností švédskeho gigantu Ikea, ktoré na tunajšom trhu tvoria takmer uzavretý cyklus od spracovania, výroby až po predaj dielov a nábytkov tejto značky.

Spoločnosti Ikea Industry Slovakia, predajná spoločnosť Ikea Bratislava a podnik Ikea Components dokonca v minulom roku podľa najnovšie zverejnených výsledkov dosiahli v tržbách nové rekordy.

Najväčším zamestnávateľom v tomto segmente zostáva výrobná odnož švédskeho globálneho predajcu nábytku Ikea Industry Slovakia. Podniku sa na slovenskom trhu dlhé roky nedarilo dostať do zisku. Vlaňajšok však bol pre tunajšiu výrobu zlomový.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa