Nadnárodná veľkobanka HSBC chce zredukovať svoje náklady. Škrty, ktoré plánuje jej dočasný generálny riaditeľ Noel Quinn, tak môžu viesť k zrušeniu až 10-tisíc pracovných miest. Banka na celom svete zamestnáva 238-tisíc ľudí.

Tento plán predstavuje najambicióznejší pokus HSBC o stlačenie nákladov za posledné roky. Škrty sa sústredia najmä na vysoko platené pozície. Finančný dom HSBC by mohol podľa nemenovaného zdroja z prostredia firmy oznámiť začiatok najnovšieho znižovania nákladov a počtu pracovných miest koncom tohto mesiaca, keď zverejní svoje hospodárske výsledky za 3. štvrťrok.

N. Quinn sa stal dočasným generálnym riaditeľom v auguste po tom, ako banka oznámila nečakaný odchod dovtedajšieho šéfa Johna Flinta. Jeho odchod bol výsledkom rozdielov v názoroch s predsedom predstavenstva Markom Tuckerom na celú škálu tém, vrátane ich prístupu k znižovaniu výdavkov.

Avízo o škrtaní pracovných miest prichádza po tom, čo veriteľ oznámil, že tento rok prepustí približne štyritisíc ľudí a zverejnil ponurejší výhľad v dôsledku eskalácie obchodného sporu medzi Čínou a Spojenými štátmi, uvoľnenia menovej politiky, nepokojov na jeho kľúčovom trhu v Hongkongu a brexitu.