Pracovný trh bude pandémia ovplyvňovať aj v tomto roku. Vláda Igora Matoviča, konkrétne rezort práce na čele s ministrom Milanom Krajniakom, pripravila pár legislatívnych zmien, ktoré by mali jej dôsledky ako-tak zmierniť.

Jednou z nich je zatiaľ vládou odobrená novela Zákonníka práce, ktorá má po schválení v parlamente a podpísaní prezidentkou platiť od marca 2021. Zamestnanci si budú môcť napríklad vybrať medzi stravovacími poukážkami a finančným príspevkom na stravu, práca z domu dostane nové pravidlá a na viac dní dovolenky už nedosiahnu všetci mladí rodičia, ktorí sa starajú o deti.

Preferovaná práca z domu

To, čo vláda ešte v závere minulého roka odsúhlasila, nemusí byť konečným riešením. Tak ako pri zákone o dani z príjmov, aj v prípade Zákonníka práce zrejme ešte čakajú jeho zmeny v parlamente, skonštatoval ešte koncom vlaňajška prezident Združenia podnikateľov Slovenska Ján Solík.

K zákonu ministerstvo dostalo v rámci legislatívneho procesu 364 pripomienok, z toho dvesto zásadných, pričom sa týkali najmä zdobrovoľnenia gastrolístkov a práce z domu.

Podľa J. Solíka mohla byť novela lepšie pripravená, keby ministerstvo ministerstvo vo väčšej miere akceptovalo pripomienky, ktoré od odborníkov z praxe dostalo. „Z dvesto zásadných pripomienok však ministerstvo 90 percent odmietlo.

Legislatívny proces tak má ďaleko od ideálneho stavu, ale aj od záväzku vlády, že bude riešiť dlhodobý problém nepredvídateľnosti a netransparentnosti schvaľovania zákonov v parlamente,“ doplnil J. Solík. Jednou z hlavným tém, ktorú novela rieši, je práca z domu. Trend home officeu sa výrazne rozšíril v uplynulých mesiacoch, keď vláda Igora Matoviča viackrát sprísnila podmienky zákazu vychádzania, a inak to zrejme nebude ani v ďalších týždňoch.

Podľa portálu Platy.sk malo na začiatku roka 2020 tento benefit k dispozícii dvadsať percent pracovníkov, v súčasnosti je to zhruba 26 percent. Ako pre TREND povedala PR manažérka spoločnosti Profesia Nikola Richterová, neustále stúpa počet firiem, ktoré prácu z domu ponúkajú nielen ako nutnosť v mimoriadnej pandemickej situácii, ale aj ako stály benefit. „Stúpol aj benefit firemného notebooku.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa