Tak ako vlani v decembri, aj tento rok môžu podnikatelia, ale aj starostovia či primátori miest, opäť požiadať štát o pomoc s drahými energiami. Aktuálne ministerstvo hospodárstva pod vedením ministra Karola Hirmana spustilo dve nové výzvy. Prvá je určená pre hospodárske subjekty, teda podnikateľov, druhá pre verejnú správu.

Dotácie za prvý štvrťrok tohto roka majú podnikateľom, obciam a župám pokryť dodatočné náklady na vysoké ceny energií. Podnikatelia tvrdia, že oproti predchádzajúcej výzve vlani v decembri bude nastavenie podpory menej štedré a očakávajú, že bude snáď aj menej byrokratické. Štát im v niečom vyhovel, ale otáznikov je stále mnoho.

Dve výzvy vyhlásené spolu

Akútnym problémom z pohľadu firiem sa už v závere minulého roka stali vysoké zálohové faktúry od dodávateľov energií. Dotáciami štát vlani niektorým podnikateľom v rámci výzvy vykryl len dva mesiace, konkrétne august a september. Mesiace október, november a december však zostali bez „pokrytia“ vládnou pomocou.

Najnovšie kolo dotácií na elektrinu a plyn sa vzťahuje na prvý štvrťrok tohto roka. Podnikatelia môžu o podporu žiadať do 30. júna 2023 a subjekty verejnej správy do konca februára 2024. V prvom prípade sa výzva vzťahuje na január, február a marec 2023, v druhom prípade na celý rok.

V prípade podnikov alokácia novej výzvy pre rok 2023 predstavuje sumu 279,8 mil. eur, pre subjekty verejnej správy je k dispozícii 200 mil. eur. Dovedna je zo štátneho rozpočtu k dispozícii takmer pol miliardy eur. Prečo vlastne pomoc prišla neskôr, ako podniky očakávali, zdôvodnil minister takto.

„Čakali sme na dáta od dodávateľov energií, ktoré kompletizovali v uplynulých dňoch a na ich základe sa spúšťa finančná pomoc. Zjednodušene povedané, o dotácie na energie bude môcť  požiadať každý subjekt, ktorý má IČO a ktorý má priamu zmluvu buď o dodávke elektriny alebo plynu s dodávateľom energií, teda má vlastný elektromer a vlastný plynomer,“ spresnil minister pre TA3. Netýka sa to napríklad firiem či inštitúcií, ktoré sú v podnájme, lebo žiadať o kompenzáciu môže len ten, kto vlastní danú budovu.  

Štát sľubuje jednoduchší proces

Žiadosti o pomoc s energiami môžu žiadatelia podávať výlučne v elektronickej podobe prostredníctvom formulára zverejneného na Ústrednom portáli štátnej správy.  

Aj naďalej platí, že „cenové stropy“ pre výpočet dotácie zostali na úrovni 199 eur za megawatthodinu (MWh) pri elektrine a 99 eur za MWh pri plyne. Dotácia od štátu žiadateľovi pokryje 80 percent nákladov nad touto úrovňou.  Novinkou je, že kým vlani štátna pomoc bola ohraničená limitom 500-tisíc eur na jedného žiadateľa za obdobie dvoch mesiacov, v súčasnosti je strop stanovený nižšie. Maximálna suma na kompenzáciu je do výšky 200-tisíc eur za mesiac.

To znamená, že za prvý štvrťrok môže jedna firma teoreticky dostať  600-tisíc eur. Podmienka platí pre jeden podnik na úrovni hospodárskej jednotky, respektíve pre jedného žiadateľa (jedno IČO) v prípade verejnej správy. Minister K. Hirman zdôraznil, že podanie žiadosti o kompenzácie sa oproti minulému roku zjednodušilo.

„Napríklad zásadná zmena je v tom, že žiadateľ si už nemusí sám vyplňovať údaje o množstve spotrebovanej energie a cene, pretože tieto údaje si náš systém stiahne automaticky," povedal. Predíde sa tak niektorým chybám pri vypĺňaní žiadosti a zrýchli sa tak celý proces vybavovania. Od podania žiadosti po odoslaní financií by podľa ministra nemal uplynúť viac ako týždeň.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa