Dochádza k tomu potom, čo Roškovej firma odstupuje od nájmu štátnej pôdy dobrovoľne. Oficiálne kvôli vlastným vnútorným finančným problémom.

„Agro Porúbka vo svojej žiadosti o ukončenie nájomných zmlúv uviedla, že prestala vykonávať poľnohospodársku činnosť a nemá dostatok finančných prostriedkov na obhospodarovanie prenajatej pôdy. Za týchto okolností nemožno pokračovať v žiadnom nájomnom vzťahu s uvedenou firmou,“ informuje v tlačovej správe fondu jeho generálna riaditeľka Adriana Šklíbová s tým, že fond od farmy obdržal takéto oznámenie už k záveru januára.

O pôdu už prišiel aj zúrivý pobočník Šuchta

Schopnosť náležite obrábať štátnu pôdu je pritom prvoradou podmienkou na to, aby ju mohla mať nejaká firma od štátu prenajatú.

Fond tiež informuje, že už skôr odstúpil aj od nájomných zmlúv Roškovej podnikateľského spoločníka Patrika Šuchtu, ktorý aj v jej v mene na východe vstupoval do ostrých sporov s inými farmármi. V bitkách o pôdu sa im neváhal vyhrážať násilím.

V jeho prípade fond konkrétne ukončil nájomný vzťah k pôde s jeho firmou I. P. Construct. A prišlo k tomu už v septembri minulého roku. Navyše P. Šuchta stratil ešte o niečo viac pôdy ako bývala poslankyňa. Hovorca fondu Martin Kormoš pre TREND.sk spresnil,

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa