Téma chovu sliepok si po čase znova získava mediálnu pozornosť. Jedným z dôvodov je návrh bývalého poslanca OĽANO, dnes už nezaradeného Tomáša Šudíka, ktorý v spolupráci s ochranárskou organizáciou Humánny pokrok vypracoval návrh zákona na zákaz klietkového chovu nosníc. Podľa tohto návrhu by mal zákaz platiť od roku 2024, s prechodným obdobím sa počíta do konca roku 2028.

Istý plán bol pritom nastavený už v roku 2020 – Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) vtedy podpísalo s Úniou hydinárov Slovenska (ÚHS) memorandum o tom, že hydinári postupne nahradia klietkový chov inými formami. Stanovili desaťročné prechodné obdobie, takže podľa tohto plánu by po roku 2030 nemali byť chované v klietkach žiadne sliepky.

Nutné predpoklady

Predpokladmi tohto memoranda boli dve podmienky – zabezpečiť, aby sa vajcia z klietkových chovov predávali do stanoveného roku a zaistiť finančné prostriedky na transformáciu chovov zo strany ministerstva. Finančná podpora z eurofondov alebo zo štátneho rozpočtu mešká tri roky a podľa riaditeľa ÚHS Daniela Molnára je otázne, či sa to dá do daného roku stále stihnúť.

Slovensko i celá Európska únia má pritom relatívne nedávnu skúsenosť s transformáciou chovu sliepok – do roku 2020 bolo potrebné nahradiť tzv. neobohatené klietky obohatenými. Táto rekonštrukcia sa financovala prevažne z európskych zdrojov. Čo sa týka transformácie klietkových chovov na iné formy, niektorí hydinári s ňou už začali, zatiaľ to však robia výhradne z vlastných zdrojov.

Pôvodný odhad nákladov na rekonštrukciu z roku 2020 bol vo výške 47 miliónov eur. Teraz je však odhad už oveľa vyšší, kvôli rastu cien stavebných prác a materiálu sa odhadovaná suma pohybuje okolo 75 miliónov eur. „Pri prepočte na jednu nosnicu je to približne 40 eur. Návratnosť tejto investície je pritom až dvadsať rokov,“ konštatuje D. Molnár.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa