Globálny dodávateľ a slovenský líder v metalurgii – spoločnosť Gevorkyan – zverejnil predbežné výsledky za minulý rok a potvrdzuje, že vo svojom raste ešte neskončil. Na jeho nový potenciál reaguje aj pražská burza, na ktorú slovenská strojárska spoločnosť vstúpila pred zhruba trištvrte rokom.

Akcie firmy už stihli s očakávaným ohlásením pozitívnych výsledkov vzrásť o približne šesť percent a dá sa predpokladať, že v tomto trende budú pokračovať. Gevorkyan však potrebuje v tejto fáze burzového života zaujať aj nových investorov, keďže v porovnaní so začiatkom obchodovania akcií z júla minulého roku je ich hodnota aktuálne o desať percent nižšia.

K získaniu nových investorov a zvýšeniu dopytu po akciách firmy jej môžu pomôcť plánované investície a expanzia na nové trhy.

Rast pretrváva

Slovenský výrobca sa prednedávnom zaradil medzi elitu pražskej burzy, ktorú tvoria primárne české spoločnosti a giganti, ako je napríklad energetická skupina ČEZ. Navyše stihol v zaradení predbehnúť dokonca aj dlhoročného slovenského hráča českej burzy spoločnosť Tatry Mountain Resorts (TMR), ktorá spadá pod finančníkov z J&T.

Najnovšie Gevorkyan odhaľuje svoje hospodárenie za vlaňajšok, keď firma vykázala tržby 58,8 milióna eur, čo znamená deväťpercentný medziročný rast a prekonanie plánu o 300-tisíc eur. Zisk EBITDA dosiahol 18,2 milióna eur.

Medziročne vzrástol až o 14,3 percenta a naplnil sa z viac ako 95 percent. „Pri zisku EBITDA je tiež zrejmá akcelerácia ku koncu roka, ktorá bola mierne zabrzdená nákladmi súvisiacimi s rastovými plánmi spoločnosti, ktorých efekty sa pozitívne prejavia v roku 2023,“ naznačuje spoločnosť.

Dodáva, že vlani vykázala prevádzkový zisk na úrovni viac ako deväť miliónov eur, čo v porovnaní s predchádzajúcim rokom predstavuje nárast o takmer pätinu.

„V tomto roku sa spoločnosť sústredí na pokračovanie realizácie svojich rozvojových plánov, ktoré investorom predstavila v rámci úpisu akcií na trhu PX Start Burzy cenných papierov Praha. To dáva reálny predpoklad na to, že sa splní finančný plán aj v roku 2023,“ avizuje spoločnosť. Na začiatku tohto roku  už prebehla vykládka ďalších lisov, ktoré firma bude čoskoro inštalovať.

V lige s najväčšími

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa