Podnikatelia vo všetkých sektoroch očakávajú v tomto roku zhoršenie biznisu. Štát paradoxne vidí v horizonte najbližších mesiacov skôr pozitívne správy. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) aktuálne zlepšila vyhliadky rastu slovenskej ekonomiky na tento rok. Namiesto rastu 1,4-percentného rastu HDP očakáva 1,8 percenta. Inflácia dosiahne podľa nej 9,8 percenta, čo je menej než pôvodne predpokladaných 13 percent.

„Dočerpávanie fondov EÚ z končiaceho sa programového obdobia podporí rast ekonomiky v tomto roku,“ uvádza RRZ. Prognózu zlepšilo aj ministerstvo financií, ktoré po novom ráta s rastom HDP o 1,3 percenta. 

Podnikatelia však situáciu nevidia až tak optimisticky. Podľa nadnárodnej spoločnosti Coface na trhu rastie riziko insolvencií. „Obdobia poznačené sprísnením finančných podmienok majú takmer vždy vplyv na pohľadávky. Najmä ak sú spojené s ďalšími faktormi, ktoré zaťažujú ziskovosť firiem, napríklad vysoké ceny vstupov a komodít. Okrem energií sa to v budúcnosti zrejme dotkne aj miezd,“ upozorňuje generálny riaditeľ Coface SR a ČR Ján Čarný.

Časť firiem sa totiž ešte nezotavila z pandémie a teraz musia čeliť významnému nárastu cien energií. Pre niektoré to môže byť posledný úder, z ktorého sa už nespamätajú, hovorí pre TREND prezident Asociácie slovenských inkasných agentúr (ASINS) Martin Musil.

„Tento stav ešte komplikuje skutočnosť, že vzhľadom k vysokej inflácii si aj spotrebitelia uťahujú opasky. Firmy tak nebudú schopné v plnej miere preniesť zvýšené náklady na zákazníkov. Je pravdepodobné, že tento rok nezvládne uhrádzať finančné záväzky viac podnikov i bežných ľudí a budú donútení ukončiť podnikanie či dokonca absolvovať osobný bankrot,“ dodáva.

Firmy siahajú na rezervy

Ako hovorí pre TREND generálny riaditeľ gastroskupiny Medusa Peter Štecko, recesia dorazila už vlani v októbri. „Bolo to vidieť na prepadoch našich tržieb, ktoré boli oveľa výraznejšie, ako roky predtým. „Odhadujeme prepad našich tržieb na úrovni 15 až 20 percent. Analytici však varujú, že sa treba v gastre pripraviť na prepady od 20 do 30 percent,“ spresňuje P. Štecko.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa