Zmluvu na 650-tisíc kusov chirurgických masiek podpísala SŠHR so spoločnosťou Zornica Banko Fashion z Bánoviec nad Bebravou. Spoločnosť dodá masky v sume 2,70 eura za kus v celkovej hodnote 1 755 000 eur. Lehota dodania je podľa zmluvy stanovená najneskôr do 27. apríla, z toho 80-tisíc kusov najneskôr do 22. marca.

Igor Maukš, predseda predstavenstva Zornica Banko Fashion, na tlačovej konferencii 11. marca uviedol, že závod vie vyrobiť 20-tisíc rúšok denne. SŠHR oslovila firma s ponukou s tým, že sľúbila kvalitu vhodnú aj pre zdravotníkov.

I. Maukš uviedol, že dopyt po rúškach prišiel od súkromníkov aj z Číny, no prioritizovali občanov Slovenskej republiky. „Niečo musíme zarobiť, ale nie sme žiadni špekulanti. Nechceme zarábať na chorobe,“ vyjadril sa k cene. 

Denník E však upozornil na to, že firma má vysoké nedoplatky voči štátu a za iných okolností by jej komplikovali vôbec možnosť so štátom obchodovať. Aktuálne Zornica dlží štátu na daniach 20-tisíc eur a na sociálnych a zdravotných odvodoch dokonca takmer 440-tisíc eur.

Fungujú od januára

Zlú finančnú kondíciu firmy vysvetlil I. Maukš nečakaným ekonomickým zvratom, ktorému z akútnych zdravotných ťažkostí nedokázal čeliť. Aj na tlačovej konferencii uviedol, že nedávno prekonal infarkt. Konkurz však firme podľa jeho slov zatiaľ nehrozí. 

Spoločnosť A-testing so sídlom v Jelke dodá SŠHR podľa zverejnenej zmluvy desať miliónov chirurgických masiek v celkovej sume 13 320 000 eur, čo predstavuje 1,332 za kus. Lehota dodania je podľa zmluvy stanovená najneskôr do 20. marca. Podľa obchodného registra bola spoločnosť zaregistrovaná 29. januára.

Majiteľom firmy a jediným konečným užívateľom je Milan Střelec z Galanty, ktorého meno figuruje aj v zrušenej spoločnosti BT&A. A-testing má v predmete podnikania širokú škálu činností, od dokončovacích stavebných prác, cez sprostredkovateľskú činnosť v oblasti obchodu až po služby súvisiace s počítačovým spracovaním údajov. Žiadna z činností však nie je výrobná, A-testing predaj masiek pravdepodobne sprostredkúva. 

Z bratislavského bytu

Ďalších desať miliónov chirurgických masiek za 9 960 000 eur, čo predstavuje za jednu masku 0,996 eura, dodá spoločnosť Lacorp z Bratislavy. Okrem masiek dodá spoločnosť 1,5 milióna chirurgických nesterilných rukavíc za 306-tisíc eur, 100-tisíc respirátorov FFP3 za 1 989 600 eur a 4800 jednorazových ochranných oblekov v celkovej sume 143 539,20 eura.

Celková hodnota objednávky podľa zverejnenej zmluvy je 12 399 139,20 eura. Lehota dodania je podľa zmluvy stanovená najneskôr do 20. marca. Spoločnosť mala v roku 2019 podľa údajov z finstat tržby vo výške 75 445 eur, predtým ani raz neprekročili ročné tržby sumu 35 000 eur.

Firma Lacorp bola do Registra partnerov verejného sektora zapísaná len túto sobotu. Funguje od roku 2016, sídlo má v bytovom dome v bratislavskej Dúbravke. V roku 2019 raketovo zvýšila zisk z 879 na vyše 29-tisíc eur a tržby jej narástli o 116 percent.

Podobne ako A-testing, Lacorp má zapísanú bohatú škálu činností vrátane vydavateľskej, upratovania, reklamných a marketingových služieb, ekonomického poradenstva a počítačových služieb. Ako konečný užívateľ výhod je zapísaný Jozef Kuric, ktorý bol aj v predstavenstve zrušenej firmy Novum Špeciál.  

Na Ukrajine nás preplatili Nemci

Podľa Denníka E SŠHR rokoval aj s bývalým čelným predstaviteľom kontroverzných harvardských fondov Eduardom Šebom, ktorý môže z čínskeho mesta Cchang-čou doviezť širšiu paletu zdravotníckych pomôcok.

Šebovým tunajším firmám sa však v ostatných rokoch veľmi nedarí. Víno Nitra a Chateau Modra spolu s Levickými mliekárňami a bratislavským výrobcom ortopedických pomôcok Protetika dohromady vykázali kumulatívnu stratu vyše stotisíc eur.

Slovensko už malo zarezervované aj vyše dva milióny rúšok na Ukrajine. Uviedol to vo víkendovej relácii televízie TA3 premiér Peter Pellegrini. Podmienkou však bola platba v hotovosti. „Už sme pripravovali hotovosť 1,2 milióna eur v kufri, aby sme sadli do vládneho špeciálu a jednoducho po ne išli. Prišiel tam priekupník z Nemecka, ktorý to celé preplatil a kúpil,“ priblížil.