Keď na konci apríla spustila finančná skupina Arca Capital reklamu na veľmi výhodné zmenky v hodnote viac ako pol miliardy eur s lákavým výnosom viac ako šesť percent, rozumní investori spozorneli. Bola zjavné, že draví finančníci potrebujú peniaze, a to dosť rýchlo a za akúkoľvek cenu.

Teraz je to už zrejmé, keďže spolumajiteľ skupiny Rastislav Velič napísali list investorom, v ktorom priznáva, že jeho firma nemá hotovosť na vyplatenie svojich starších trojmesačných zmeniek s osem- percentným výnosom. Informáciu o finančných problémoch Arca Capital priniesol český denník Hospodářske noviny.

Neprehliadnite

Arca Capital prevzala bratislavskú polikliniku, chystá rekonštrukciu

Hľadanie zdrojov

Dôvodom problémov s hotovosťou je koronakríza a neochota bánk česko-slovenským finančníkom naďalej požičiavať. R. Velič tvrdí v rozhovore pre Denník E, že svoje dlhy v desiatkach miliónov firma vyrovná. Finančné suchoty sú vraj len dočasné a vyrieši ich za pár týždňov.

„Nie sme jediní, čo teraz majú problém s likviditou, lebo bankové domy stopli financovanie,“ tvrdí R. Velič.

Navyše, ani cez zmenky firma nezískala zatiaľ veľa peňazí. Ich predaj podľa spolumajiteľa beží len vo veľmi limitovaných množstvách. Doteraz na trhu reálne umiestnili zmenky len za necelých pol milióna eur.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa