Vlani v auguste Sitno Holding predalo svoju konštrukčno-projektantskú spoločnosť Vývoj Martin. Kupujúcim sa stala skupina MSM Group patriaca do neustále rastúceho impéria českého priemyselníka Jaroslava Strnada a jeho Czechoslovak Group (CSG).

Na Slovensku sa mu podarilo v priebehu ôsmich rokov spraviť z malej firmy MSM najväčšieho hráča v zbrojárskom biznise na Slovensku. Okrem Vývoj Martin vlani prikúpil väčšinový balík v bratislavskej spoločnosti Virte, ktorá sa zameriava na IT bezpečnosť a medzi jej klientov patria napríklad slovenské ministerstvá vnútra a obrany.

Ponuka od J. Strnada

Sitno Holding Ľ. Černáka kúpilo Vývoj Martin v roku 2004 a následne ho reštrukturalizovalo. „Spoločnosť sme skonsolidovali, rozvinuli obchod a optimalizovali riadenie. V čase, keď sme sa rozhodovali o stratégii na ďalšie obdobie, prišla ponuka od J. Strnada na kúpu spoločnosti. Zaradenie Vývoj Martin do jeho skupiny som považoval za pokračovanie dlhoročnej misie tejto firmy a súhlasil som s predajom,“ vysvetľuje dôvody Ľ. Černák.

Vývoj Martin mal byť pôvodne súčasťou veľkého strojárskeho holdingu Sitno, ktorý pred piatimi rokmi zakladal exminister spolu s finančníkmi zo Slavie Capital a Istrokapital. Nezhody ohľadom smerovania a riadenia holdingu spôsobili, že Ľ. Černák projekt opustil a Vývoj Martin si vzal zo sebou. Naopak krupinský výrobca odmínovacieho vozidla Božena Way Industries, ktorý spoluvlastnil so Slaviou Capital, v holdingu ostal. Následne viedol Ľ. Černák spory o vyplatenie pohľadávok s bývalými partnermi, ktorí poslali celý holding do likvidácie.

Nová firma pre USA

„Na Slovensku momentálne nemáme žiadne aktivity v obrannom priemysle, ale robíme s veľkými zahraničnými hráčmi na medzinárodných kontraktoch a práve licenčne registrujeme novú obchodnú spoločnosť, ktorá bude pôsobiť v obrannom priemysle,“ vysvetľuje Ľ. Černák.

Nová firma má podľa jeho slov nakupovať zariadenia napríklad v oblasti protichemickej obrany alebo diagnostiky v Európe a následne ich predávať v USA. „Z tohto segmentu teda necúvame, ale využijeme svoje skúsenosti na trhoch mimo Slovenska,“ dodáva.

O apetíte českého priemyselníka Jaroslava Strnada na Slovensku si prečítajte v novom TRENDE 5/2017 v článku „Priemyselník Strnad potichu rozširuje zbrojárske impérium na Slovensku“. V stánkoch bude dostupný od štvrtka 2. februára