Najviac zasiahnutým regiónom z pohľadu následkov pandémie koronavírusu na letecký priemysel bude v roku 2021 Európa. Odhadujú to analytici Medzinárodného združenia leteckých dopravcov (IATA), ktorí v blížiacom sa roku predpokladajú stratu európskych leteckých spoločností v objeme -11,9 miliardy dolárov (-9,7 miliardy eur) a pokles čistej marže pred zdanením a úrokmi -9,5 percent. Za celý svet rátajú až -38,7 miliardy dolárov (-31,7 miliardy eur).

 V aktuálnom rokom 2020 pritom IATA odhadla stratu v Európe na -26,9 miliardy dolárov (-22 miliárd eur) a za celý svet až na -118,5 miliardy dolárov (-97 miliárd eur).

Medzinárodná organizácia so sídlom v kanadskom Montreale vypočítala, že európska osobná doprava meraná v príjmoch na osobokilometre (Revenue-Passenger kilometers, t. j. počet platiacich cestujúcich vynásobený dĺžkou ich letov) tento rok klesla o 70 percent.

Analytici IATA zároveň očakávajú, že rast tohto ukazovateľa v Európe bude v budúcom roku najslabší, len 47,5 percenta, čo zaostáva za porovnateľnými regiónmi Ázie a Tichomoria (50 percent) a Severnej Ameriky (60,5 percenta).

Česi dopadli najhoršie

IATA pritom tvrdí, že spomedzi európskych krajín boli na tom najhoršie naši českí susedia, ktorým na tento rok predpokladajú pokles o 78 percent. Slovensku prisúdili mínus 74 percent, rovnako tak Belgicku, Francúzsku, Nemecku, Portugalsku. Pád leteckej dopravy o 76 percent má tento rok zaznamenať Veľká Británia, Taliansko, Španielsko, Izrael a Grécko. Susedné Poľsko a Rakúsko má čakať pokles o 70 percent.

Vývoj v leteckej doprave
Zdroj: IATA
Vývoj v leteckej doprave

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa