V novom vývojárskom pracovisku by mali už koncom roka pracovať zhruba dve desiatky inžinierov z oblasti chladenia. Na rozdiel od doterajšieho fungovania oddelenia výskumu a vývoja fabriky bude mať technologické centrum Embraco Slovakia na starosti kompletný vývoj nových produktov pre koncern.

Projekt technologického centra sa uchádza aj o podporu vlády, ktorá by mala projektu pomôcť sumou 900-tisíc eur, prevažne formou daňovej úľavy.

Podľa generálneho riaditeľa závodu Norberta Bratha pomohla fabrike k vlastnému komplexnému vývoju najmä aktivita ľudí z vývojového oddelenia. Tí síce dosiaľ najmä upravujú existujúce kompresory do výroby podľa konkrétnych požiadaviek zákazníkov, no vyvinuli vlastný produkt - komerčný kompresor. Ten sa po predstavení na veľtrhu v New Yorku u zákazníkov uchytil a v súčasnosti ho v spišskonovoveskom závode začínajú vyrábať.

„S novinkou prišli kolegovia v správnom čase, keď viacerí zákazníci očakávali potvrdenie pozície technologického lídra. Slovenský tím navrhol riešenie, ktoré vyniká vyšším chladiacim výkonom a účinnosťou oproti pôvodnej verzii. Navyše je lacnejšie a tichšie než konkurenčné výrobky v tomto segmente kompresorov pre komerčné chladenie,“ pochválil oddelenie šéf fabriky. Po novom sa už budú slovenskí inžinieri uchádzať o každý nový projekt, ktorý bude Embraco pripravovať, hovorí šéf oddelenia výskumu a vývoja Branislav Poliak.

Rozšírenie kompetencií slovenskej fabriky o produkty pre komerčné chladenie by malo podľa N. Bratha chrániť fabriku pred výkyvmi trhu. „Ak by sme boli zameraní na výrobu kompresorov pre domáce chladenie, výraznejší pokles odbytu u koncových zákazníkov by nás robil zraniteľnejšími,“ vysvetľuje N. Brath.

Podobný výkyv zažilo Embraco Slovakia aj vlani - najmä poklesu dopytu v prvom polroku muselo obetovať pôvodný plán vyrobiť 4,9 milióna kompresorov. Reálna 4,6-miliónovávýroba však bola nielen o dvestotisíc kusov vyššia než rok predtým, ale aj najvyššia vo vyše pätnásťročnej histórii závodu. Tržby dosiahli 210 miliónov eur a firma preinvestovala 3,7 milióna eur. Závod má 2 113 kmeňových zamestnancov a niečo vyše tri stovky agentúrnych kontraktných pracovníkov. Je tak v regióne najväčší zamestnávateľ.

Tento rok si 4,9-miliónovú výrobu v Spišskej Novej Vsi naplánovali znovu a N. Brath nevylučuje ani to, že by si fabrika siahla na päťmiliónovú hranicu. Celkové investície Embraco Slovakia, aj so započítaním technologického centra, by mali tento rok dosiahnuť 4,5 milióna eur. „Práve technologické centrum je nielen strategická investícia, ale najmä umožní väčšie ukotvenie firmy v regióne,“ dodáva N. Brath.

Brazílsky koncern Embraco, ktorého súčasťou je aj slovenský závod, patrí do priemyselnej skupiny výrobcu bielej techniky Whirlpool. Embraco je s vyše 30-miliónovou výrobou na čele globálnych výrobcov hermetických kompresorov pre chladenie. V závodoch v Brazílii, Číne, na Slovensku, v Taliansku, Mexiku a USA zamestnáva 12-tisíc ľudí.