Napríklad kupujúci môže požiadať obchodníka, aby mu bloček poslal do mailu. Pri drahších nákupoch sa tak v prípadne potreby reklamácie nemusí báť straty či vyblednutia dokladu.

Finančná správa bude mať prehľad o všetkých platbách, keďže bude dostávať bločky on-line. Štát si od toho sľubuje výrazne lepší výber dane z pridanej hodnoty. Podnikateľom zase odpadne časť administratívy. Výhodou je napríklad aj to, že nebudú musieť robiť denné uzávierky a vedenie pokladničnej knihy. Odpadnú im aj náklady na prevádzku, keďže nie sú nevyhnutné servisné organizácie. Servis však netreba okamžite zavrhnúť. Je možné, že nie všetci si budú vedieť poradiť s každým prípadným problémom. Netreba sa však toho obávať, napríklad Poštová banka ponúka nielen zaškolenie do ňou ponúkaného systému, ale aj jeho servis.

eKasa prináša niečo aj pre nakupujúcich. Najmä pri drahších nákupoch oblečenia, obuvi, elektroniky, nábytku, či iných tovarov, môžu požiadať predajcu, aby im bloček poslal do mailu. Budú mať tak väčšiu pravdepodobnosť, že pokladničný doklad nájdu v prípade potreby reklamácie. A tiež sa im nestane, že by im za dva roky vybledol.

Ako na to

eKasu nemá zaregistrovanú podľa Finančnej správy ešte približne 100-tisíc podnikateľov. Respektíve, 60 percent všetkých registračných pokladníc nie je napojených na ich systém.

Podnikateľom, ktorí ešte nezačali s prechodom, Finančná správa radí spraviť niekoľko krokov. V prvom rade by mali na portáli Finančnej správy požiadať o pridelenie kódu pokladnice, teda takzvaný eKasa klient. Keď už majú online registračnú pokladňu, treba si stiahnuť inicializačný balík, ktorý si nahrajú do pokladnice.

Väčší podnikatelia, ktorí používajú virtuálnu pokladnicu, si musia zabezpečiť nový systém alebo nechať preinštalovať existujúcu elektronickú pokladnicu, ak je to možné. Jednoduché a cenovo veľmi prijateľné riešenie pre všetkých podnikateľov prináša Poštová banka. Spočíva v tom, že nie je potrebné zakúpiť si samostatnú registračnú pokladnicu. Ponúka tri v jednom. A síce POS terminál s pokladničným systémom a tlačením potvrdeniek. „Podnikatelia tak získajú rýchly a jednoduchý prístup k elektronickej účtenke, manažérskym výstupom a tiež prehľadom o tržbách a vývoji predaja,“ vysvetľuje Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky. Stačí si stiahnuť aplikáciu a eKasu prepojiť s počítačom ale aj tabletom či mobilom.

Riešenie od Poštovej banky je výhodné aj preto, že ponúka jednotnú cenu bez ohľadu na počet a objem transakcií a to 25 eur mesačne za POS terminál s eKasou a iba jedno percento z transakcie za platbu platobnou kartou. Viac informácií a inštruktážne videá s obsiahlymi informáciami o eKase nájdete na www.postovabanka.sk/eKasa.