Trnavský kraj je jedným z dvoch ekonomicky najvýkonnejších krajov Slovenska. Podľa Štatistického úradu SR dosiahol v roku 2021 v medzikrajovom porovnaní druhý najvyšší hrubý domáci produkt na obyvateľa – jeho hodnota bola takmer 19,5-tisíca eur. Predčil ho len Bratislavský kraj, v závese za nimi je Žilinský kraj.

Automobilový priemysel jednoznačne vedie

Celkový počet právnických osôb v kraji bol viac ako 26-tisíc a 86 percent z nich tvorili firmy zamerané na tvorbu zisku.

Lídrom je už tradične spoločnosť PCA Slovakia. Trnavský Peugeot vyrobil v roku 2021 necelých 320-tisíc vozidiel, čo bolo menej ako v roku 2020,svoju rolu tu zohral nedostatok dodávok polovodičov. O niekoľko desiatok miliónov eur klesli podniku aj tržby, avšak pozíciu lídra to nemohlo nijako ohroziť. Spoločnosť dosiahla v roku 2021 obrat takmer 3,4 miliardy eur pri zisku vyše 58 miliónov. Ten sa oproti predchádzajúcemu roku zvýšil o viac ako 40 percent.

S polovičnými tržbami v porovnaní s PCA sa na druhej priečke umiestnil ďalší veľký zahraničný investor Samsung Electronics. Jeho obrat dosiahol vyše 1,6 miliardy eur a zisk 54 miliónov eur. Pri oboch ukazovateľoch zaznamenal za minulý rok len malé odchýlky. Spoločnosť rozširuje výrobné programy a investovala do nich 36 miliónov eur. Stimul v podobe úľavy na dani z príjmov jej poskytol aj štát.

Pozoruhodný je 105-percentný nárast tržieb spoločnosti Power Trade obchodujúcej s palivami a súvisiacimi produktmi, ktorú vyniesli tržby na tretiu priečku rebríčka. Okrem obratu, ktorý dosiahol 591 miliónov eur, narástol o 30 percent aj zisk.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa