Vlani získali Slováci na domácu rekreáciu príspevok. Nútene im na ne prispeli zamestnávatelia s viac ako 49 zamestnancami. To, čo bolo benefitom, sa stalo povinnosťou, ktorú podnikatelia kritizujú a ktorá pretrvala viac ako rok a pol.

Pre politikov sa v rámci predvolebných sľubov stali príspevky atraktívnou témou v zmysle hesla, že všetko sa bude prehodnocovať. Ráta s tým aj programové vyhlásenie vlády. Koronavírus však zamiešal karty

Teraz chce štát priložiť ruku k dielu a prispieť miliónmi eur na podporu cestovného ruchu. Rezort dopravy prišiel s nápadom načrieť do kasy a prispieť zamestnancom na domácu dovolenku. Štát by chcel refundovať výdavky na rekreáciu do výšky 55 percent, najviac v sume 275 eur, zvyšok by si financoval zamestnanec.

Penzión a farma Gejdák sa nachádzajú na Liptove v krásnej prírode.
Neprehliadnite

Dovolenkovať sa po novom bude na účet štátu, ale doma

Existuje viacero momentov, ktoré nútia pozerať sa na tento príspevok z rôznych uhlov pohľadu. Faktom zostáva, že na Slovensku zatiaľ nebola prijatá žiadna osobitná pomoc, ktorá by pomohla naštartovať gastroprevádzky, hotely a penzióny.

Rovnako sú však na tom ďalšie odvetvia, ktoré takisto volajú po osobitnej pomoci. Cestovný ruch bude mať beztak asi vyšší dopyt pre zvýšený záujem Slovákov tráviť dovolenku doma, čo vyvoláva otázku, či ho treba priamo podporovať. 

Nie všetci sú zástancami selektívnych opatrení, ktorými sa deformuje trh a preferuje sa jeden segment biznisu pred inými. V ekonomicky zlých časoch nie sú pre ťažko skúšaných podnikateľov dovolenky prioritou, pretože mnohí prichádzajú o zákazky aj o klientov, bojujú o vlastné prežitie.

Zamestnanci sa boja o pracovné miesta, mnohí na relaxačný pobyt nepomyslia, a to aj z pohľadu vlastného rozpočtu. Tí, ktorí pracujú v menších firmách, na poukazy nemali doteraz nárok, rovnako ako iné skupiny ľudí, ktorí nepracovali v zamestnaní nepretržite aspoň 24 mesiacov.

Minimesto: Jánske Lázně sú jediné kúpele na českej strane Krkonôš, ležia na úpätí Čiernej hory v nadmorskej výške viac ako 600 metrov. Zároveň ponúkajú rozmanité služby pre lyžiarov a turistov.
Neprehliadnite

Ohrozené slovenské kúpele hľadajú inšpiráciu v Česku

Štát bude musieť rozlúsknuť, kde zobrať financie na zámer s poukazmi. Situácia nevyzerá optimisticky. Hotovostný schodok štátu na tento rok sa má zvýšiť o 9,2 miliardy eur, aj výdavky by mali vzrásť o 7,8 miliardy eur.

Ekonomika sa podľa predpokladov regulátora prepadne o 10,3 percenta.  Podľa odhadov Rady pre rozpočtovú zodpovednosť náš verejný dlh stúpne zo 48 percent HDP v roku 2019 na 62,5 percenta v roku 2020. Slovensku navyše hrozí pandémia nezamestnanosti.

Rýchlu pomoc cestovného ruchu rôznymi opatreniami poskytla väčšina štátov EÚ, každý v rámci možností a priorít. Tie napríklad znížili DPH, snažili sa skvalitniť daňovú politiku či zavádzajú podporné reformné nástroje pre podnikateľov. Dôležité bude správať sa aj na Slovensku zodpovedne a každé euro vynaložiť čo najefektívnejšie, v prospech celej krajiny.