Pandémia mieša kartami aj slovenským top zamestnávateľom. Výrobné podniky s tisíckami zamestnancov vstupujú do letného a najmä dovolenkového obdobia.

Najnovšie podmienky pre návrat z dovoleniek na Slovensko ale znevýhodňujú neočkovaných ľudí, ktorí musia povinne nastúpiť do 14-dňovej karantény. Tú im ukončí len negatívny výsledok testu, ktorý si môžu nechať spraviť už na piaty deň karantény.

Na snímke minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský počas tlačovej konferencie s hlavným hygienikom SR Jánom Mikasom na tému Aktuálne opatrenia v súvislosti s COVID-19, 7. mája 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Top slovenské firmy a vakcinácia: Sme pripravení a je najvyšší čas aj pre štát

Tento harmonogram ale vôbec nepasuje do toho výrobného napríklad v tunajších automobilkách. Tie medzičasom začali s očkovaním aj priamo v závodoch, ale naďalej bojujú s nízkym záujmom o očkovanie. Podiel nezaočkovaných pracovníkov v hlavných výrobných podnikoch je tak naďalej vysoký.

Počas letných mesiacov tak reálne hrozí, že podniky kvôli karanténe nebudú vedieť dostatočne pokryť zmennosť. TREND v tejto súvislosti oslovil najväčších výrobcov automobilov v krajine a dodávateľskom reťazci automotivu na Slovensku. Viaceré naznačuje, že plán neexistuje.

Volkswagen Slovakia spústil dobrovoľné očkovanie proti Covid-19 v bratislavskom a martinskom závode
Zdroj: VW SK
Volkswagen Slovakia spústil dobrovoľné očkovanie proti Covid-19 v bratislavskom a martinskom závode

Karanténa ohrozuje výrobu

Očkovanie bude iba na konkrétnu hodinu. Ostatné termíny sú vzhľadom na nízky záujem zrušené. Tento termín môžu využiť aj iní zamestnanci a ich rodinní príslušníci nad osemnásť rokov, avizuje odkaz v trnavskej automobilke Stellantis Slovakia.

Výrobným podnikom nie je téma vakcinácie v ostatných mesiacoch cudzia. Sami apelovali od začiatku roka na možnosť očkovania priamo vo svojich výrobných podnikov. Očakávali, že pre plynulú výrobu do ďalších mesiacov, nielen kvôli dovolenkám a následnej karanténe, je lepšie mať čo najviac pracovníkov zaočkovaných.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa