Terézia Miháliková a Patrícia Hirschnerová sú zakladateľkami občianskeho združenia Pracujúce mamy. Komunikujú so slovenskými zamestnávateľmi  a firmami a hľadajú riešenia, ktoré pomáhajú ženám, mamám, vrátiť sa z rodičovskej dovolenky späť do pracovného prostredia. Dôležitým faktorom je flexibilný pracovný čas. T. Miháliková hovorí, že sedieť v kancelárii osem hodín je absolútne kontraproduktívne. Okrem toho je dôležité u žien a matiek budovať sebavedomie, ktoré im pri nástupe do práce po rodičovskej dovolenke chýba. „Naším mottom je to, aby si mamy a firmy lepšie rozumeli. Svedčí to o tom, že stále je čo zlepšovať. Mamy na trhu práce nie sú chcené. Toto treba zmeniť," vysvetľuje T. Miháliková, ktorá sa v rámci vyše päťročnej expertízy v oblasti hľadania a získavania talentov na trhu práce naučila, že ženy a matky ako potenciálne kandidátky na akúkoľvek pracovnú pozíciu nie je vhodné ignorovať. Je to dokonca podľa jej slov nepremyslený krok.  

Sama je mama. Zdôrazňuje, že základným krokom k tomu, aby sa ženy mohli vrátiť či už na pôvodnú pracovnú pozíciu, alebo si vybrať novú, je kontakt so zamestnávateľom a kolegami počas trvania rodičovskej dovolenky. Ona to nerobila. Preto mala problém. 

Keď študentky, prečo nie mamy?

Keď môžu firmy zamestnávať študentky, prečo majú problém s matkami? Podľa T. Mihálikovej máloktorý zamestnávateľ pozerá na mamu na materskej dovolenke ako na príležitosť a vhodného zamestnanca. „Ak máme prácu a vieme ju delegovať brigádnikovi, rovnako ju vieme delegovať aj mame, svojej zamestnankyni. Takto by jej pomohol začleňovať sa späť do kolektívu a pracovného procesu. Následný návrat k plnohodnotnej práci je potom pre obe strany ľahší," vysvetľuje spoluzakladateľka Pracujúcich mám. 

Spolu s P. Hirschnerovou založili aj pracovný portál, kde umiestňujú pracovné ponuky pre ženy na rodičovskej dovolenke. Má im ponúknuť presne ten typ práce, ktorý hľadajú a aktuálne potrebujú a zároveň aj flexibilný pracovný čas. Ten je na Slovensku stále len túžbou, realita je v nedohľadne. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa