Spoločnosť Aliter Technologies patrí medzi lídrov v oblasti informačno-komunikačných technologických (IKT) riešení pre oblasť bezpečnosti a obrany. Spolupracuje s globálnymi technologickými firmami. S NATO doteraz uzavrela viac ako 25 kontraktov, posledný v poradí v hodnote 30 miliónov eur.

Spoločnosť pred šestnástimi rokmi založil Peter Dostál, ktorý v súčasnosti predsedá dozornej rade Aliter Technologies. V rozhovore pre TREND porovnáva prístupy zahraničného a domáceho verejného obstarávateľa a hodnotí zmeny, ktoré priniesli krízy ako covid a vojna na Ukrajine.

Spolu so svojím tímom hľadá nové možnosti, v ktorých môže byť umelá inteligencia nápomocná. No pripomína aj to, v čom by nemala prekračovať hranice.

Do akej miery vás zasiahli výpadky v dodávateľských tokoch a nedostatok surovín v uplynulých troch rokoch?

výpadky dodávateľských reťazcov nás veľmi ovplyvnili vo fiškálnom roku 2021. To malo konkrétne dôsledky na našu schopnosť dodať predovšetkým elektroniku a hardvérové komponenty. V tom čase sme sa zamerali predovšetkým na plnenie servisných kontraktov a vývoj nových produktov.

Boli sme nútení redukovať prevádzkové náklady. Zasiahlo to tržby a čiastočne aj profit našej spoločnosti. To sa nám podarilo, našťastie, v nasledujúcom roku dobehnúť.

Aká je dnes situácia v podnikaní v porovnaní s tou pred pandémiou?

Najprv covid a potom všetky nasledujúce krízy zasiahli aj nás. Celé sa to začalo veľkým šokom v spoločnosti. Na druhej strane nás to aj veľa naučilo. Napríklad pracovať z domu, čo však prinieslo aj problémy. Napriek tomu, že ľudia boli doma, začali sa u nich prejavovať príznaky vyhorenia alebo im chýbal sociálny kontakt.

Veľa vecí sa zmenilo aj pre nás – donútilo nás to pracovať na iných riešeniach a inak komunikovať so zákazníkmi. V minulosti sme boli zvyknutí na stretnutia cestovať do Kanady, Spojeného kráľovstva, Škandinávie. Dnes je úplne bežné, že aj mítingy na najvyššej úrovni sa urobia „na diaľku“ a nikto to nepovažuje za niečo neobvyklé.

Museli ste výrazne odkloniť plány na výrobu niektorých produktov?

Mali sme kontrakty, ktoré sme nevedeli plniť práve pre nedostatok niektorých surovín. Niektoré veci naši zákazníci prijali s pochopením, vnímali ich ako vyššiu moc, takže sme neplatili penále. V niektorých prípadoch to zasa bolo ťažké odôvodniť.

Pôsobíme v bezpečnostnom sektore. A tým, že vypukla vojna na Ukrajine, všetky členské krajiny NATO začali prehodnocovať priority v obrane.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa